OSB Yıldızları Araştırmması


Merkez bankalarının aldığı tedbirler birbirini izliyor

Turkishtime Dergi

Fed faizi neredeyse sıfıra indirirken en az 700 milyar dolar tahvil alımı yapacağını bildirdi, diğer gelişen ülke merkez bankaları da ucuz likidite sağlayacaklarını açıkladı.

Dünya genelinde 160 binden fazla kişiye bulaşan ve 6 binden fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüs salgını için ekonomik tedbirler de tüm hızıyla sürüyor. Dünyanın başlıca ülkelerinin merkez bankaları koronavirüs salgının ekonomiye etkilerini telafi etmek ortak adım attı.

ABD Merkez Bankası (Fed) politika faizini yüzde 0-0,25 aralığına çekti. Fed ayrıca 500 milyar dolar Hazine, 200 milyar dolar mortgage tahvili ile parasal genişlemeye yeniden başladığını duyurdu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), ABD Merkez Bankası (Fed), Kanada (BOC), İngiltere (BOE), Japonya(BOJ) ve İsviçre(SNB) merkez bankaları, küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için swap hattını genişletme kararı aldı.

Boj varlık alım miktarını artırdı

Japonya Merkez Bankası (BOJ) koronavirüs salgınının ekonomiye olan etkisiyle mücadele etmek için borsada işlem gören fonlar ve benzer riskli varlık alımlarını artırarak para politikasını gevşetici adımlar attı. BOJ kısa ve uzun dönemli faiz oranlarını değiştirmedi.

BOJ'un olağanüstü toplantısının ardından yayınlanan açıklamada, "BOJ gerektiği gibi koronavirüs salgınının etkileriyle mücadele etmek için tereddüt etmeden para politikasını gevşetici ek adımlar atacak" ifadeleri yer aldı.

TCMB'den zorunlu karşılık adımı

Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası zorunlu karşılıklara (ZK) uygulanan faiz/nema oranlarında 20 Mart'tan geçerli indirime gitti. Bankacılar TCMB'nin TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 20 Mart'tan itibaren yüzde 8'den yüzde 6'ya indirdiğini belirtti. TCMB'nin zorunlu karşılık sisteminde, belirlenmiş üretim odaklı sektörler başta olmak üzere yüksek kredi büyümesi sağlayan bankaların 2 puan zorunlu karşılık avantajı bulunuyordu. Böylece bu kredi büyümesini sağlayan bankalar için TL ZK faiz oranı 10'dan yüzde 8'e inmiş oldu. MB'nin belirlediği kredi büyümesini sağlamayan bankalar için ise ZK oranı sıfır olarak uygulanacak.