Turkishtime AR-GE 250


Merkez Bankası'ndan 'kur geçişkenliği' vurgusu

Turkishtime Dergi

Merkez Bankası, temel mal, gıda ve enerji gruplarının eylül enflasyonunda belirleyici rol oynadığını, kur geçişkenliğinin görece düşük olan kalemlerde dahi yüksek fiyat artışlara neden olduğunu vurguladı.

Merkez Bankası, dün açıklanan eylül enflasyonuna ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

Eylül ayında tüketici fiyatlarının yüzde 6,30 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun 6,62 puan yükselerek yüzde 24,52 olduğunu anımsatan TCMB, fiyat artışlarının alt gruplar geneline yayıldığını, enflasyondaki yükselişin ana sürükleyicisinin temel mal, gıda ve enerji grupları olduğunu belirtti.

Yakın dönemdeki döviz kuru gelişmelerinin yansımalarının birçok kalem üzerinde belirgin ölçüde hissedildiğini kaydeden TCMB, şöyle devam etti: Özellikle temel mallarda yıllık enflasyon dayanıklı tüketim malları öncülüğünde kayda değer bir artış sergilemiştir. Bu dönemde başta hizmetler olmak üzere döviz kuru geçişkenliği görece düşük olan kalemlerde dahi yüksek fiyat artışları kaydedilmesi dikkat çekmiştir.

Üretici fiyat gelişmeleri bilhassa enerji ve ara malları kanalıyla maliyet baskılarının oldukça güçlendiğine işaret etmiştir. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu ve ana eğilimi sert bir yükseliş göstermiştir."

Merkez Bankası yayımladığı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda şunları belirtti:

Eylül ayında, tüketici fiyatları üzerindeki üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskıları güçlenerek sürdü.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin üç aylık ortalamaları incelendiğinde, enflasyonun ana eğiliminde oldukça sert bir bozulma gözlendi. Bu gelişmede temel mal grubu belirleyici olurken, ana eğilim hizmet grubunda da önemli oranda arttı.

Döviz kuru gelişmeleri temel mal grubu enflasyonunun yukarı yönlü seyrinde ana belirleyici olmaya devam ederken, Eylül ayı itibarıyla yıllık tüketici enflasyonuna en yüksek katkı 9.70 puan ile bu gruptan geldi.

Hem işlenmemiş hem de işlenmiş gıda ürünlerindeki fiyat artış eğilimi hızlandı.

İşlenmiş gıda fiyatları yüzde 6.42 ile endeks tarihinin en yüksek artışını kaydetti.