ARGE 250


Metalde işçi ve işveren zam oranında anlaştı

Turkishtime Dergi

140 bin işçiyi kapsayan metal işkolundaki grup toplu sözleşmesinda anlaşma sağlandı. Sabahın erken saatlerinde varılan uzlaşmaya göre, birinci altı ay herkesin saat ücretine yüzde 10 zam yapılacak.

Ayrıca saatlik ücrete bunun üzerine 3.7 TL seyyanen artış gerçekleşecek. Böylece birinci altı ay için saatlik ücretlerde yüzde 27,44 ücret artışı sağlanmış oldu. İkinci altı ay için ise saat ücretlerine yüzde 30 zam üzerinde uzlaşma sağlandı. İkinci altı ayda eğer enflasyon yüzde 30’u geçerse yüksek olan oran uygulanacak.

Türk Metal’den yapılan açıklamada birinci yıl için alınan kümülatif zammın saatlik ücrette ortalama 65,67 olduğu kaydedildi. Sözleşme görüşmelerinin son safhasına, işkolunun diğer işçi sendikaları Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş’in genel başkan düzeyinde katıldığı ve uzlaşmanın ortak olduğu bildirildi.

İşveren sendikası MESS ve işçi sendikası Türk Metal’den yapılan ortak açıklamada, birinci ve ikinci altı ay için ortalama ücretlerde yüzde 27,44 oranında artış sağlandığı bildirildi. İkinci altı ay için yapılan yüzde 30 saatlik ücret artışına ilişkin olarak enflasyon şartı konulduğu vurgulanan açıklamada, sözleşme dönemi ikinci altı ayda enflasyon oranı yüzde 30’un üstüne çıkarsa, yüksek olan oran uygulanacak.

Açıklamada, sosyal haklarda ise birinci yıl kümülatif olarak yüzde 35 artış yapılacak. İkinci yıl için ise enflasyon oranında zam verilecek. Sosyal haklar içinde Kurban bayramı yardımı birinci yıl için bütün gruplarda yüzde 75 artırılacak. Ayrıca, 2022 Ocak ve 2023 Ocak aylarında 400 TL’lik erzak çeki verilecek.

Sözleşmeye ilişkin Türk Metal Bakanı Pevrul Kavlak, işçilerin mevcut haklarından geriye gidiş olarak nitelediği işveren tekliflerinin tamamının geri çekildiğini söylediği açıklamasında, “Ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında, bu sözleşme gerçekten başarılı bir sözleşme olmuştur” diye konuştu.

2021 Eylül ayında başlayan görüşmelerde uzlasma sağlanamaması nedeniyle Türk metal grev kararı almıştı. Türk Metal ile MESS'in yeniden masaya oturma kararı almasının ardından Birleşik Metal-İş örgütlü olduğu fabrikalarda kademeli olarak grev kararlarını asmaya