ARGE250


Nebati: Gıda sektörü ile cesur adımlarda mutabık kaldık

Turkishtime Dergi

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, gıda sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Nebati, gıda sektöründe cesur adımlar atılması yönünde mutabakata varıldığını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile ziraat ve gıda sektörü temsilcileri arasında yapılan toplantının ardından üreticilerin de fiyatlarında "cesur adımlar" atmaları konusunda mutabık kalındı.

Bakan Nebati tarafından Twitter'da yapılan açıklamada yem, kırmızı ve beyaz et ile yumurta üreticisi şirketlerin temsilcileri ile bir araya gelindiği ifade edilerek, "Vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldırmak amacıyla uyguladığımız KDV indirimlerine ek olarak firmalarımızın da fiyat politikalarında cesur adımlar atması konusunda mutabık kaldık" denildi.

Açıklamada, ifade edilen adımların ne olduğu konusunda bilgi yer almadı.

Geçen ay %70'e yükselen ve 2000'li yılların başındaki ekonomik krizden bu yana en yüksek seviyeye çıkan enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

Hükümet gıda fiyatlarında görülen keskin artışların bir miktar azaltmak için temel gıda ürünlerinden alınan vergiyi Şubat ayında, gıda dışı bazı temel tüketim ürünlerinde ise Mart ayında düşürmüştü. Fiyat artışları vergi indirimlerine rağmen devam etti.

Geçen yılki faiz indirimlerinin ardından TL'nin sert değer kaybetmesi fiyatları yukarı sürdü. Buna ek olarak uluslararası gıda fiyatlarında döviz cinsi meydana gelen artışlar da fiyat artışlarını artırdı. Gıda sektöründe pek çok girdinin maliyetine dolar yön verdiği için maliyetler de keskin şekilde arttı.