AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Otomobil satışında senet dönemi

Turkishtime Dergi

Taşıt kredisi maliyetlerinin artmasının ardından otomobil satışlarında senetle satışa talep arttı.

Taşıt kredisi faizlerinin yüksek olması ve ödeme süresinin sınırlanması gibi nedenle otomobil almak isteyenleri zora sokarken, çözüm senetle geldi.

Normal şartlarda bahar aylarında canlanan otomobil sektörü, yüksek faiz oranları ve finansman sorunları nedeniyle eski canlılığının uzağında kalırken, satıcılar bu sorunu aşmak için senet seçeneğini sunuyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş; sıfır ve ikinci el piyasasında bir sıkışma yaşandığını belirterek, “Piyasada bir talep ve hareketlilik var. Ama bu talebi karşılayacak finansman desteği mevcut değil… Yüksek faiz oranları alıcıların elini kolunu bağladı. Örneğin 400 bin TL'lik bir otomobilin 24 ayda 1 milyon TL’yi aşan geri ödemesi var. Bu durum tüketiciyi otomobil alırken korkutuyor, cebini yakıyor. Mevcut durumda, yıllık 70-75 faiz maliyetiyle galeriler de araç tutmak istemiyor” dedi.

Tüketicilerin bankalara başvurduğunda sıfır kilometre veya ikinci el araçta BDDK'nın getirmiş olduğu vade ve tutar kısıtları nedeniyle de istedikleri otomobil için istedikleri krediyi alamadığına dikkat çeken Muhammed Ali Karakaş; “Tüketicinin önünde iki seçenek var. Kredi kartıyla 12 taksit imkânı… Burada da maliyetler artıyor. Asıl seçenek, senetle 48 ay vade… Şu anda birçok satıcı senetli sistemle yüzde 70'e kadar kredilendirip; 48 aya kadar vade yapmaya başladı” diye konuştu.