ARGE 250


Sanayi üretiminde olumlu sürpriz

Turkishtime Dergi

Sanayi üretimi mayıs ayında yüzde 5 artış beklentisine karşın yüzder 6.4 arttı. Arındırılmamış sanayi üretimi mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayına ilişkin 'Sanayi Üretim Endeksi' raporunu açıkladı. Sanayi üretimi, mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttı. Analistler sanayi üretiminin yıllık yüzde 5 civarında artmasını bekliyordu.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,9 arttı.

Aylık bazda yüzde 1.6 düşüş yaşandı

Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,6 azalma kaydetti. Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,1 azaldı.