AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Sanayide pandemi sonrası ilk daralma

Turkishtime Dergi

Sanayi üretimi, kasımda beklendiği gibi, pandemi kapanmalarından beri ilk kez daraldı. Kasımda yıllık üretim yüzde 1.3 düştü.

Sanayi üretiminde kasımda aylık yüzde 1.1, yıllık yüzde 1.3 daralma yaşandı. Sanayi üretiminin pandemi kapanmalarından beri ilk kez yıllık bazda daralması bekleniyordu.

Sanayi üretimi küresel arz sorunları ve küresel resesyon endişeleriyle yaz aylarından beri ivme kaybediyor. Temmuzda beklentilerin oldukça altında yüzde 2.5 yıllık artış gösteren endeks, ağustos ayında yine beklentilerin altında yüzde 1.1 büyümüştü. Eylül ayında yüzde 0.5 artan endeks, ekim ayında yüzde 2.5 büyümüştü. Bu arada ekim verisi yüzde 2.5 seviyesinden yüzde 3.2 seviyesine revize edildi.

Yıllık bazda; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,9 azaldı.

Aylık bazda; madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,3 azaldı.