AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Sektörel destekler ve tedbirler bu hafta açıklanıyor

Turkishtime Dergi

Piyasaların likiditeye erişiminde aksaklık olmayacak şekilde önlemler alındığını bildiren Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, sektörleri kapsayacak destek ve önlemlerin bu hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüsün olumsuz etkilerine karşı alınacak ekonomik tedbir ve desteklerin bu hafta açıklanacağını söyledi.

Twitter hesabından değerlendirme yapan Albayrak şunları kaydetti:

"Koronavirüs salgınının ekonomimize etkilerine karşı hazırlıklı hale gelmeyi öncelikli gündemimiz olarak belirlemiştik.

Tüm kurumlarımız dünyada alınan önlemleri, ortaya konulan öngörüleri analiz etti. Olası senaryolara karşı kendi alanlarına ilişkin yol haritalarını hazırladı.

Koronavirüs ile mücadelede olduğu gibi ekonomik etkileri ile mücadelede de “Sorun küresel, mücadele ulusaldır."

Bu kapsamda, TOBB, TİM, DEİK, TESK, TÜSİAD, MÜSİAD, başta olmak üzere birçok STK’dan ve sektör temsilcilerinden sürece ilişkin değerlendirmeleri ve taleplerini aldık.

Ülkemiz, böyle süreçleri çok rahat bir şekilde atlatmanın güvencesi konumunda olan; güçlü üretim altyapısına, düşük borçluluğa, kaliteli ve yetişmiş insan gücüne, ayrıca dinamik bir iç pazara sahiptir. Olası bir küresel türbülansa her zamankinden daha fazla hazır ve tedbirlidir.

Atılacak adımlar Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından bu hafta açıklanacaktır. Ayrıca kurumlarımız da gerekli adımları hafta boyunca atacaktır.

Bu tedbirler dinamik tedbirlerdir. Süreçler yakından takip edilecek ve gerekli noktada yeni tedbirler hızla uygulamaya sokulacaktır."