AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Tarım Kredi'den uydu tarla takip sistemi (TARKİP)

Turkishtime Dergi

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımda verimliliğin artırılması, maliyet ve risklerin azaltılması amacıyla başlattığı dijital dönüm çalışmalarına bir yenisini ekledi. Geliştirilen TARKİP (Uydu Tarla Takip Sistemi) ile Tarım Kredi ortağı çiftçiler tarlalarını mobil cihazlarından takip edebilecek.

Tarım Kredi, ortaklarının tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılamanın yanında verimliliği artırıcı proje ve uygulamalar geliştirmeye devam ediyor. Tarım Kredi Bilgi İşlem Daire Başkanlığınca geliştirilen mobil yazılım TARKİP (Uydu Tarla Takip Sistemi) ile tarladaki ürünlerin; gelişim, sağlık, su, stres, hastalık ve ilaç durumları harita üzerinden takip edilebilecek.
Üretimde kalite ve verimliliği artırmak, maliyet ve riskleri azaltmak amacıyla geliştiren hassas tarım mobil uygulaması TARKİP, çiftçimizin gökyüzündeki gözü olacak. Uydu Tarla Takip Sistemi ile çiftçilerimiz, telefonundan arazi ve ürününü anlık takip edebilecek.

Tarladaki ürünlerin gelişimi, sağlık ve verimi gibi bilgeler güncel olarak TARKİP uygulaması ile izlenebilirken, uydu haritası üzerinden zirai risklere ait yorumlar da alınabilecek.

Uygulama ile milli değerimiz çiftçilerimize, üretimlerini kolaylaştıracak karar destek sisteminin yanı sıra yapay zeka destekli uzaktan algılama teknolojileri kullanarak, gelecek çalışmalara da kaynak teşkil edecek tarımsal coğrafi veri yapısı oluşturuldu.

Ülke tarımı için verimliliği artırıcı çözümler üretiyoruz

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin ekim öncesi girdi temininden, hasat sonrası ürünlerin pazara ulaşmasına kadar tarımsal üretimin her alanında sorumluluk aldığını belirterek, “Bir buçuk asırlık tecrübemiz ve ortaklarımızdan aldığımız güçle ülke tarımı için yenilikçi ve verimliliği artırıcı çözümler üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Uzaktan algılama teknolojileri ve güncel uydu görüntülerinin analiziyle geliştirilen TARKİP’i Tarım Kredi ortaklarının kullanımına açtıklarını söyleyen Poyraz, şunları kaydetti:

“Tarımda, ürün ve toprak şartlarını uygun hale getirmek için gerekli girdileri hassas tarımın gerektirdiği gibi sağlamak, üretim işlemlerini daha etkin gerçekleştirmek, araziden sürekli bilgi akışını sağlamak ve olası risklere engel olabilmek için uzaktan algılama teknolojileri geliştirdik. Kullanıma açtığımız mobil yazılım TARKİP ile ortaklarımız, tarladaki ürünlerine ait; gelişim, verim / sağlık, su ve stres (besin eksikliği, klorofil geriliği, hastalık, ilaç takip vb.) durumlarını harita üzerinden takip edebilir. Ayrıca arazinin farklı yerlerinde meydana gelen riskleri tespit edebilir ve farklı üretim dönemleri ile karşılaştırarak yorumlar alabilirler.”

İyi kalite ve yüksek ürün hasadı

Uzaktan algılama teknolojisinin sağladığı en önemli faydanın; ürün çeşidi, sezon ve fenolojik safhadan bağımsız olarak değerlendirme yapılabilmesi olduğuna dikkat çeken Poyraz, “TARKİP ile ürünün tarlanın tümüne yayılmış konumsal durumuna göre verimlilik ve gelişim dağılımı tespit edilebiliyor. Tarlanın her yerinde aynı homojenlikte dağılım, iyi kalite ve yüksek ürün hasadı yapabilmek için tarlanın neresinde nasıl bir farklılık olduğu izlenilebiliyor. Ziraat Mühendislerimiz başta olmak üzere sahada yer alan tüm Kooperatif personelimizce de kullanıma açılan TARKİP - Uydu Tarla Takip Sistemi yazılımı, ortaklarımızın kullanımına da KORBİS mobil uygulaması üzerinden ücretsiz olarak sunulmakta olup, birebir online zirai destek verilmesi sağlanmıştır. Uydu tarla takip sistemi hakkında detaylı bilgi http://www.korbis.org.tr/uydutakip internet sitesinden alınabilir” dedi.

Pandemi süreci nedeniyle tarımsal üretimi uzaktan takip edebilmenin önemine vurgu yapan Poyraz, şöyle konuştu:
“Bilgi İşlem uzmanlarımızca oluşturulan tarımsal coğrafi veri tabanıyla, yapay zeka teknolojileri de kullanarak ürün tespiti, verimlilik harita modellemeleri ile havza ve il/ilçe bazında arazi risk sınıflandırma çalışmalarının yanı sıra Meteoroloji işbirliği kapsamında Tarımsal Hava Bilgi ve Erken Uyarı Sistemi entegrasyonu da devam ediyor.

Tarım Kredi olarak, hem çiftçilerimizin sağlıklı bir şekilde üretime devam etmelerini, hem de vatandaşlarımıza gıda temini konusunda aksaklık yaşanmaması adına her türlü tedbiri alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İçinde bulunduğumuz bilgi ve teknoloji çağının sağladığı olanakları kullanmak, ortaklarımıza tarımsal üretimde verimliliği artıracak teknik ve teknolojiler geliştirmek, adaptasyonlarını sağlamak için çalışıyoruz. Bu anlamda kendi kaynaklarımızı kullandığımız gibi kurumsal işbirlikleri de yapıyoruz.”