AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


TCMB: Sıkı para politikası enflasyonda iyileşme sağlayacak

Turkishtime Dergi

TCMB, PPK Toplantısı Özetini paylaştı. Özette, sıkı para politikası ve aktarım mekanizmasını destekleyen makroihtiyati politikaların enflasyonun ana eğiliminde iyileşme sağlayacağı belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 45 seviyesinde tuttuğu Para Politikası Kurulu toplantısının özetinde şahin söylemine devam etti.

Para politikasında kararlı duruşun, Türk lirası reel değerlenme sürecine katkı vermeyi sürdüreceği ifade edilirken, sıkı para politikası ve aktarım mekanizmasını destekleyen makroihtiyati politikaların, iç talepteki dengelenmeyi sağlamasının yanı sıra Türk lirası varlıklara olan talebi canlı tutarak reel değerlenme vasıtasıyla da enflasyonun ana eğiliminde iyileşme sağlayacağı belirtildi.

Paylaşılan özette, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceği belirtildi.

TCMB, "Ulaşılan parasal sıkılık düzeyinin finansal ve ekonomik koşullar üzerindeki gecikmeli etkileri önümüzdeki dönemde yakından izlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır" ifadelerini kullandı.

Özetlerde cari açığın finansmanına ilişkin de değerlendirmeler yer aldı. Cari açığın finansmanı tarafında yıllıklandırılmış olarak bankacılık sektörünün uzun vadeli borç çevirme oranının 2023 yılının son iki ayında yüzde 100’ün üzerine çıkarak Aralık ayında yüzde 115 seviyesinde gerçekleştiğini belirten TCMB söz konusu oranın, bankacılık sektörü dışındaki firmalarda yüzde 100 civarında olduğunu ifade etti. TCMB bu çerçevede, yurt dışı finansman imkanlarında iyileşme görüldüğünü belirtti.