ARGE250


TCMB'den enflasyon değerlendirmesi

Turkishtime Dergi

Merkez Bankası, ekim ayında temel mal grubu enflasyonunun yıllık bazda yavaşlasa da bazı alt kalemlerde döviz kuru geçişkenliğinin güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtti. Üretici fiyat artışlarının bir miktar hız kestiğini kaydeden TCMB, ancak üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskısının sürdüğünü bildirdi.

Merkez Bankası, dün TÜİK tarafından açıklanan ekim enflasyonu sonrası değerlendirmelerini paylaştı.Ekim ayında tüketici fiyatlarının yüzde 2,67 oranında arttığını ve yıllık enflasyonun 0,72 puan yükselerek yüzde 25,24'e çıktığını hatırlatan TCMB, bu dönemde yıllık enflasyonun temel mal grubu dışındaki alt kalemlerde yükseliş gösterdiğini belirtti. Enerji fiyatlarındaki artışta elektrik ve doğalgaz kalemlerinin öne çıktığını ifade eden TCMB, gıda grubunda genel olarak taze meyve ve sebze dışındaki ürünlerde enflasyonun yukarı yönlü seyrettiğini kaydetti.

TCMB açıklamasında, "Temel mal grubu enflasyonundaki yavaşlamada otomobillerdeki ÖTV matrah düzenlemesinin yanında mobilya fiyatlarındaki düşüşe bağlı olarak dayanıklı tüketim malları etkili olmuştur. Beyaz eşya ve diğer temel mallarda ise döviz kurunun gecikmeli etkilerinin güçlü bir şekilde sürdüğü izlenmiştir" dedi. Bu görünüm altında çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonunun yükseldiği ve ana eğilimindeki yüksek seviyelerin korunduğu vurgulandı.

Yİ-ÜFE'de TL'deki değer kaybına bağlı olarak alt gruplar genelinde gözlenen sert fiyat artışlarının bu dönemde yavaşladığını belirten TCMB, ekim ayında üretici fiyat artışlarının bir miktar hız kestiğini ancak üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının güçlü seyrini koruduğunu ifade etti.

Ekimde enflasyon yüzde 2,67 ile beklenti üzerinde