ARGE 250


Ticaret Bakanı Muş: İhracatta eşiği aştık

Turkishtime Dergi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TOBB Müşterek Konsey Toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ihracatta rekor kırıldığını söyledi. Mehmet Muş, “Uzun zamandır aşamadığımız bir seviyeyi, çok şükür bu yıl aştık. Önümüzdeki hafta Sayın Cumhurbaşkanımız ihracatta ulaştığımız büyük rekoru açıklayacak. Türkiye ekonomisi, 2022 yılında ve devamında da ihracatla büyümeye devam edecektir” dedi.

Son dönemde yapılan denetimlere değinen Bakan Muş, bunun serbest piyasa kuralları içinde olduğunu vurguladı. Arz-talep dengesi dışında, serbest rekabete aykırı fiyat hareketleri gözlendiğini belirten Mehmet Muş, “Bu tür serbest piyasayı bozucu, arz ve talep dengesiyle açıklanamayacak olan fiyat hareketlerini devlet olarak yakından takip ediyoruz. Ticari hayattaki kurallara aykırı hareket etmek suretiyle tüketicilerimizin mağdur olmasına neden olan kişilerle ilgili her türlü tedbiri alıyoruz. Bu noktada, üretim ve tedarik zincirinin her halkasında devlet olarak tüketicilerimizi koruyacak adımlarımızı atıyoruz” dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, gıda fiyatlarında kur değişimi kaynaklı maliyet artışının farkında olduklarını ancak kurdaki gevşemenin “haklı beklenti” olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu: Bankalar daha vicdanlı davranmalı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında, Merkez Bankası politika faizinin yüzde 14 olmasına karşılık, ticari kredilerin yüksek faizli seyrettiğini belirterek, “Son günlerde kredi faizlerini olağan üstü şekilde artırdıklarını görüyoruz. Bazı bankaların yüzde 25-30’ler seviyesinde, hatta Kredili Mevduat Hesaplarına 35 civarında kredi faizleri uyguladıklarını duyuyoruz. Ülkemiz ekonomisini büyütecek, üretim-yatırım-istihdamı ve ihracatı artıracaksak, hepimiz elimizi taşın altına koymalı ve fedakarlık yapmalıyız. Feda reel sektörde, kar mali sektörde, şeklinde bir paylaşım olamaz. Bankalarımızın artık daha vicdanlı davranmasını bekliyoruz” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, hizmet ve ticaret kesiminde salgın etkilerinin sürdüğünü ve bu nedenle desteklerin devam etmesi gerektiğini vurguladığı konuşmasında, kamudan alacağı olan firmaların alacaklarının ödenmeye başlamasını olumlu bulduklarını kaydetti.