ARGE250


Türk Eximbank, Londra'da yatırımcılarla buluştu

Turkishtime Dergi

Türk Eximbank, Londra'da ING Bank koordinatörlüğünde, aralarında PIMCO, Fidelity, Ashmore ve Finisterre Capital'in de bulunduğu 16 yatırımcı firma ile görüşmeler gerçekleştirirken; bir sonraki adımda yabancı yatırımcı kuruluşların Türkiye'ye davet edileceğini duyurdu.

Eximbank tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu görüşmelerde en önemli gündem maddelerini Türkiye ekonomisi ve önümüzdeki döneme ilişkin beklentiler ile bankanın finansal yapısına ilişkin gelişmelerin oluşturduğu belirtildi. Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım da dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Londra'da yaptığımız Non-deal RoadShow görüşmelerini tamamladık. Programda sekiz görüşme vardı, Türkiye'ye olan yüksek ilgi nedeniyle 16 kurumsal yatırımcı ile ucu açık görüşmeler yaptık" demişti.

Eximbank'tan yapılan yazılı açıklamada da, söz konusu görüşmelerde Türkiye'ye olan yüksek ilgi nedeniyle önümüzdeki dönemde de sürdürülmesi planlanan görüşmeler kapsamında, Türk Eximbank tarafından ihraç edilen tahvilleri portföyünde bulunduran veya önümüzdeki dönemde yatırım yapma potansiyeli
olan varlık yönetim, sigorta ve hedge fonu şirketleri ile bankanın faaliyetleri ve güncel finansal bilgilerin paylaşıldığı belirtildi.

Türk Eximbank tarafından ihracata sağlanan desteğin artırılarak sürdürülebilmesi, 2018 ve 2019 yılı için belirlenen hedeflere ulaşabilmesi amacıyla yatırım kuruluşlarıyla düzenli olarak biraraya gelmeye devam edileceği belirtilen açıklamada, "İhracatın ve yurtdışı müteahhitlik projelerinin finansmanında
orta ve uzun vadeli kaynak ihtiyacının önemi düşünüldüğünde görüşmelerin, önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek uzun vadeli finansman kaynaklarından biri olan tahvil ihraçlarına önemli katkısı olacağı değerlendirilmiştir" denildi.

Öte yandan 2017'den bu yana 16 şehirde toplam 97 yabancı yatırımcı ve finansal kuruluşa sunum gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, bir sonraki adımda yabancı yatırımcı kuruluşların Türkiye'ye davet edilerek sunumların yapılacağı kaydedildi.