ARGE 250


Türk Eximbank’tan ‘Sırbistan’ ile anlaşma

Turkishtime Dergi

Türk Eximbank, Sırbistan’ın resmi ihracat destek kuruluşu AOFI ile iki ülke ticaretinin artırılmasına yönelik bir işbirliği anlaşması imzaladı.

Genel Müdür Vekili Enis Gültekin başkanlığındaki Türk Eximbank heyeti, 20-21 Haziran 2019 tarihlerinde Sırbistan’a gerçekleştirdikleri seyahat kapsamında Sırbistan Maliye Bakanlığı ve diğer icracı bakanlıklar ile gündemdeki projelere yönelik ikili temaslarda bulundu. Eximbank programları hakkında ilgili mercilere sunum yapılırken, yanı sıra Sırbistan’ın resmi ihracat destek kuruluşu AOFI ile bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Söz konusu anlaşma, ortak sigorta, reasürans, tazminat alanında işbirliği ve bilgi paylaşımı vasıtasıyla her iki ülke mal ve hizmet ihracatını içeren projelere Türk Eximbank ve AOFI’nin ortak finansman sağlamasını hedefliyor.

Genel Müdür Vekili Gültekin imza töreni sonrasında yaptığı açıklamada, Türk Eximbank’ın ihracatçılara sağladığı hizmetleri artırma hedefiyle son dönemde birçok yabancı ihracat destek kuruluşu ile çeşitli muhteviyatta işbirliği anlaşması imzaladığını belirterek, AOFI ile imzalanan anlaşmanın Türkiye ile Sırbistan arasındaki mevcut ekonomik ilişkileri daha da ileriye taşıyacağına inandığını ifade etti.