ARGE 250


Türkiye- AB İş Dünyası Diyalogu projesi başlıyor

Turkishtime Dergi

Türkiye-AB İş Dünyası Diyaloğu Projesi tanıtıldı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "AB, oda ve borsalarımıza 5 milyon euro hibe kaynak daha sağlamış olacak" dedi.

Türkiye- AB İş Dünyası Diyalogu projesi start aldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Eurochambres) tarafından yürütülecek projeye Avrupa Birliği mali destek sağlayacak. Bu kapsamda 100’ün üzerinde proje hayata geçirilecek. TEBD Projesi kapsamında, kadın ve genç girişimciliğin geliştirilmesi, çevre, Türk KOBİ'lerin Avrupa’da iş yapma zorluğunun tespiti için anket, inovasyon, enerji, KOBİ'lerin borç yönetimini kapsayan finansal eğitimlerin dışında, il ve ilçe düzeyinde 30 yerel iş birliği projesi geliştirilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TEBD Projesi'nin tanıtım toplantısında şu bilgileri verdi: TEBD Projesi kapsamında Türkiye ve AB üyesi ülkelerden 20 oda ve borsa eşleştirilecek. Türk ve AB üyesi ülke odaları bir araya gelip birlikte çalışacak, birlikte proje üretecek. Kadın ve genç girişimciliğini geliştirme, çevre, ürün geliştirme, Gümrük Birliği gibi bir dizi iş birliği alanı söz konusu.

Bu kapsamda, Eylül 2018 ila Haziran 2020 arasında 100’ün üzerinde etkinlik gerçekleştirmeyi planladık. Türk oda ve borsaları, AB’deki partnerleriyle birlikte bu alanlarda ortak projeler geliştirecek ve uygulayacak. Tüm bunlar, il ve ilçelerimizde yerel kalkınmaya da ivme kazandıracak, yereldeki girişimcilerin Avrupa’ya açılmasına imkan verecek. TOBB ve Eurochambres’ın ortak girişimi sonucu projeyle AB, oda ve borsalarımıza 5 milyon euro hibe kaynak daha sağlamış olacak."