ARGE 250


Yeni ekonomi adımları açıklandı: GES ihracı geliyor!

Turkishtime Dergi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel yatırımcıların tasarruflarını TL'de değerlendirmesini teşvik etmek amacıyla gelire endeksli senet ihraç edileceğini duyurdu. BDDK, SPK ve TCMB de atılacak diğer adımları peş peşe açıkladı…

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde atılacak yeni adımların bakanlık ve ilgili kurumlarca açıklanacağını bildirmesinin ardından gece peş peşe düzenlemeler geldi. Yeni adımlardan en dikkat çekici olanı ise TL'yi teşvik etmek için Gelire Endeksli Senet (GES) kararı. Yeni ürün, getirileri güçlü olan KİT'lerin gelirlerine endeksli olacak. Sadece gerçek kişilere sunulacak GES için 15 Haziran'dan itibaren talep toplanacak.

GES ihracı 15 Haziran'da başlıyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel yatırımcıların tasarruflarını TL'de değerlendirmesini teşvik etmek amacıyla gelire endeksli senet ihraç edecek. Açıklamada senedin vadesi, kupon ve ana para ödemeleri ile ihraca aracılık edilecek bankaların adlarının daha sonra açıklanacağı ifade edildi. Açıklamaya göre senetler üç ayda bir yatırımcıya kupon ödeyecek ve kuponlarda asgari getiri garantisi bulunacak. Açıklamada, "Senedin yatırımcıya sağlayacağı nihai getiri oranı, ihraç aşamasında bakanlığımız tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks değeri ile çarpılması yoluyla belirlenecektir" denildi.

Tüketici kredisine vade sınırı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, 100,000 TL üzeri tüketici kredileri için vade sınırını 24 aydan 12 aya düşürdü. BDDK, finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik tedbirler kapsamında açıklama yaptı. Buna göre tutarı 50,000-100,000 TL arasında olan tüketici kredilerinde ise 24 ay olan vade sınırı değişmedi. BDDK 50,000 TL üzeri tüketici kredileri için 36 ay olan vade sınırının 24 aya düşürüldüğünü geçen sene Eylül ayında açıklamıştı. BDDK'nın bu gece yaptığı açıklamaya göre ayrıca, limiti 25,000 TL'nin altında olan kredi kartları için asgari ödeme tutarı dönem borcunun %20'si; limiti 25,000 TL üstünde olanlar için ise aynı oran % 40 olarak belirlendi. Açıklamada ayrıca, devam etmekte olan çalışmalar kapsamında ise; konut kredilerinde kredi değer oranının tutar bazlı farklılaştırılması, ticari krediler başta olmak üzere selektif yaklaşımın iyileştirilmesi amacıyla kredilerin yatırım ve ihracat gibi üretken alanlara yönlendirilmesi, yurt dışı yerleşiklerle türev işlem gerçekleştiren tüzel kişilere kullandırılacak kredilerin risk ağırlığının artırılması ve yurt dışı yerleşiklere tahsisli swap imkanının getirilmesi huuslarında gerekli adımların atılacağı belirtildi.

SPK, halka arzlarda komisyonu düşürecek

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon teminini teşvik için kurul ücretlerinde indirime gitti. SPK açıklamasında, "yurtiçi halka arzlarda yurtdışından fon teminini özendirmek, şirketlerin yurt dışında sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek amacıyla" ilgili kararın alındığı belirtildi. Açıklamaya göre, halka açık olmayan şirketlerin sadece sermaye artırımı yoluyla paylarının ilk defa halka arz edilmesi işlemlerinde, Yurtdışı yatırımcılara tahsis edilen ve satışı yapılan tutarın sermaye artımına konu payların nominal değerinin en az %20'sine tekabül etmesi durumunda SPK kurul ücretlerinde %50 indirim yapacak. Yurtdışı yatırımcılara tahsis edilen ve satışı yapılan tutarın sermaye artımına konu payların nominal değerinin en az 40'ına tekabül etmesi durumunda indirim oranı %90 olacak.

Ticari kredilerde zorunlu karşılık oranı arttı

TCMB, TL varlıkların kullanımını artırmak ve para politikasının etkinliğini artırmak için bankaların yabancı para mevduatlara karşılık olarak TL cinsi uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tutmalarına karar verdi. TCMB ayrıca finansal istikrarı desteklemek için TL cinsi ticari nakdi kredilere uygulanan zorunlu karşılık oranını %10'dan %20'ye yükseltti. TCMB'nin internet sitesinde yayımlanan açıklamaya ve resmi gazetede yayımlanan düzenlemelere göre şu değişiklikler yapıldı: Finansal istikrarı desteklemek için tl cinsi ticari nakdi kredilere %10 uygulanan zorunlu karşılık oranı %20'ye yükseltildi. Bankalar, yabancı para cinsinden mevduatlarına karşılık ilave olarak TL cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis edecek. Yabancı para mevduata ilave menkul kıymet tesisi ile liralaşma stratejisi kapsamında para politikasının etkinliğinin arttırılması amaçlanmakta. İlave menkul kıymet tesisi oranı %3 olarak belirlendi. Yabancı paradan TL'ye dönüşümü %5 altında kalanlar için menkul kıymet tesis oranına 7 puan, %10 altında kalanlara 2 puan ilave edilecek.

Dolarda düşüş sınırlı kaldı

Hazine ve Maliye Bakanlığının 'hızlı ve çözüm odaklı adımlar' açıklaması öncesinde 17,37 seviyesinin üzerini test eden dolar/TL açıklamanın hemen ardından 16,76 seviyesine kadar geriledi. Euro/TL de 18,41 TL seviyesinden 17,85'e indi. Ancak piyasalar gelen bu adımlardan pek tatmin olmamış gibi. Hazine'nin GES açıklaması sonrası kur yeniden 17,22 seviyelerine geldi. Dolar, bu sabah 17,23 seviyesinde işlem görüyor.