ARGE 250


Her yıl 300 bin konut dönüşecek

Turkishtime Dergi

2012 yılında başlayan kentsel dönüşüm süreci, önümüzdeki 20 yılda Türkiye genelinde 6.7 milyon konutun dönüştürülmesiyle tamamlanacak. Bu kapsamda, belediyeler de her yıl kendi kentsel dönüşüm planını oluşturacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümdeki yeni yol haritasını bir basın toplantısıyla açıkladı. Türkiye genelinde dönüşüm kapsamında 6.7 milyon konut bulunduğu bilgisini veren Kurum, halen 53 ilde belirlenmiş 238 riskli alanda çalışmaların sürdüğünü ve ülke genelinde 597 bin konutun yenilendiğini kaydetti. Yılda en az 300 bin konut dönüştürmeyi hedeflediklerini dile getiren Kurum, “Bunun 30 bin konutunu yani yaklaşık yüzde 10’unu Bakanlığımız eliyle yürüteceğiz” dedi.

Kentsel dönüşümün ağırlıklı olarak özel sektör ve belediyeler aracılığıyla yürütüldüğünü vurgulayan Murat Kurum, “Belediyelere ve özel sektörümüze çağrıda bulunuyorum; Emlak Bankasının da bu sürece dahil olmasıyla kentsel dönüşümde hem özel sektörümüze hem belediyelerimize gerekli finans desteğini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.