ARGE 250


Hangi plazanın sahibi kim?

Turkishtime özel dosya

Türkiye'de ekonomik büyüme ve iş hacminin artması ile çokuluslu şirketlerin talepleri, mevcut ofis kullanıcılarının beklentilerinin yükselmesi ve konut yatırımlarında uzman çoğu firmanın daha kârlı olması ve amortisman sürelerinin daha düşük olması sebebiyle ofis projelerine ağırlık vermesi; İstanbul, İzmir ve Ankara'da adeta bir 'plaza krallığı' yarattı. İstanbul'da şehir merkezinde Büyükdere- Maslak hattı, Anadolu yakasında Kavacık, Ataşehir, Ümraniye, Kartal bölgeleri, Ankara'da Eskişehir Yolu ve İzmir'de Bayraklı bölgesi, tanınmış pek çok grubun yakın markajına alındı. İşte önde gelen ve en yeni plazaların geçmişteki ve bugünkü patronları...

Mehmet Ceylan- Uso Center

Atlas Group Yönetim Kurulu Başkanı; aynı zamanda Sivaslı İşadamları Grubu, Bakü-Azerbaycan İş Adamları Derneği, Türkiye-Azerbaycan ve Türkiye-Ürdün İş Konseyi, Tüm Milliyetçi İşadamları Derneği Kurucu Üyesi ve Yöneticisi olan Mehmet Ceylan tarafından Maslak'ta kurulan Uso Center bugün çok hissedarlı bir yapıda.

Gülmanlar- Park Plaza

Feryal Gülman ve eski eşi Kemal Gülman'ın sahibi olduğu Gülman Group yatırımıyla hayata geçirilen, bugün ise çok hissedarlı Maslak Park Plaza'da da Gülmanlar'ın sadece birkaç gayrimenkulü kaldığı belirtiliyor.

Hızır Gürel- Polaris Plaza

İkinci kuşak patron Hızır Gürel tarafından yönetilen Mimtur İnşaat'ın kurduğu ancak bugün yine çok sahipli bir yapıda olan merkezlerden biri de Maslak'taki Polaris Plaza.

Eyigüngör, Ortaş, Sayılı ve Uzal aileleri- Spine Tower

Maslak'ta Soma faciasıyla gündeme gelen Soma Holding müteahhitliğinde hayata geçirilen Spine Tower’ın arsa sahipleri, 1968 yılından bu yana Eyigüngör, Ortaş, Sayılı ve Uzal aileleri... Bu dört aile, Soma Holding iştiraki Tilaga İnşaat ile anlaşmalarını facia sonrası feshetti, binada bugün 75 hissedar var. Soma'nın Başkanı Alp Gürkan’ın plazadaki gayrimenkulüne de TMSF el koydu.

Giz plazaları- Can Elgiz

Maslak’ta plaza üreten ilk isim olan Giz inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Can Elgiz, Spring Giz, Apa Giz, Veko Giz, İz Giz, Harmancı Giz, Giz 2000, Beybi Giz ve Spring Giz projeleriyle Maslak'ı bugünkü Maslak yapan isimlerin başında. Elgiz, aynı zamanda ünlü bir koleksiyoner.

Orjin Grubu- Orjin Maslak Plaza

İstinye Park’ın geliştiricisi olan Orjin Grubu'na ait olan Orjin Maslak Plaza da grubun eş başkanları Zafer Yıldırım ve Zafer Kurşun'a ait... Bu binanın yerinde daha önce Ali Balkaner 'in sahibi olduğu Balkaner Plaza vardı.

Nurettin Çarmıklı- Nurol Plaza

Otelcilikten madenciliğe ve savunma sanayine kadar pek çok farklı sektörde yatırımları bulunan, Türkiye'nin önde gelen işadamlarından Nurettin Çarmıklı, Maslak'taki Nurol Plaza'nın ve Nurol Holding'in sahibi...

Metin Levi- Sun Plaza

Maslak'taki Sun Plaza, kimya, gayrimenkul, güvenlik, inşaat başta olmak üzere pek çok sektörde faaliyet gösteren Elor Holding'in sahibi Metin Levi'ye ait. Levi, Türkiye’nin ilk sanayicilerinden Beybi Plastik’in sahiplerinden oluşan bir aileden geliyor.

Bahri Akdağ- Windowist

Akdağ Turizm İnşaat ve Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından Maslak'ta hayata geçirilen ve yüzde 80 oranında kiralaması yapılan Windowist, 1973 yılından beri inşaat malzemeleri yatırımları ile Orta Anadolu’nun sanayileşmesine katkı sağlayan Akdağ Ailesi'ne ait. Yozgatlı işadamı, Yibitaş’ın eski patronu Erdoğan Akdağ'ın kurduğu turizm şirketi Akdağ Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı oğlu Bahri Akdağ yapıyor.

Erol Özmandıracı- 42 Maslak

Maslak'ta 42 Maslak'ın arkasında Bay İnşaat ve Elazar Yakar, Şafak Levi, Nesim Özmandıracı, Taner Tombuloğlu ile Erol Özmandıracı'dan oluşan bir yönetim kurulu var. Şirketin Kurucu Ortağı ve Onursal Başkanı olan Nesim Özmandıracı, 1989 yılında Akmerkez'in de kurucu ortakları arasında yer almış. Şirketin vizyonda olan oğlu, şirketin yönetim kurulu üyesi Erol Özmandıracı...

Saral, Altınbaş ve Koçkaya- Maslak No 1

Karadenizli bir aile şirketi olan ve inşaatın yanı sıra bilişim ve mobilya sektörlerinde faaliyet gösteren Saral Şirketler Grubu'nun Başkanı Eyüp Ensar Saral, Coşkun Kaya'nın sahibi olduğu Koçkaya Otomotiv işbirliğiyle Maslak No 1 projesine imza attı. Eyüp Ensar Saral'ın kurduğu Alsar Maslak Gayrimenkul’ün ortakları arasında Altınbaş Holding Onursal Başkanı Ali Altınbaş, Mehmet Macit Kalelioğlu, Mustafa Saral ve Serdar Altınbaş var.

Ali Ağaoğlu - Maslak 1453

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, 175 adet ofis bölümünü de içeren Maslak 1453 projesinin sahibi... Ağaoğlu, Anadolu yakasında My Newwork, My Office gibi plazalarıyla da tanınıyor.

Süleyman Çetinsaya- Eclipse Maslak

Artaş İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya da karma bir proje olan Eclipse Maslak ve Maslak'ın Ayazağa tarafında Vadi İstanbul projelerini yürütüyor. Vergi rekortmenleri arasında yıllarca ilk 100 arasında yer alan Süleyman Çetinsaya'nın Vadi İstanbul'daki ortakları arasında Aydınlı Grup ve İnvest İnşaat var.

Levent Eyüpoğlu- Uniq İstanbul

Maslak'ta tamamlanan en yeni karma projelerden biri de yatırımı Turkmall şirketinin yönetici ortağı Levent Eyüboğlu''na ait olan Uniq İstanbul projesi...

Finansbank- Kristal Kule

15-20 yıl öncesine kadar Levent'te Fabrikalar Bölgesi olarak anılan bölgede öne çıkan projeler arasında Tekfen Towers, Tekfen'in ampul fabrikasının, eski Gümüşsuyu Halı'nın sahibi Necmettin Öztemir ve Bisaş Tekstil'in sahibi Muammer Ağım ile birlikte hayata geçirilen Metrocity Philips TV fabrikasının, Bülent Eczacıbaşı'nın patronu olduğu Eczacıbaşı Holding'e ait Kanyon projesi Eczacıbaşı ilaç fabrikasının yerine kurulu... Bölgede Kristal Kule'nin yeni sahibi ise Finansbank...

Ahmet Nazif Zorlu- Levent 199

Ahmet Nazif Zorlu'nun patronu olduğu Zorlu Grubu'nun projesi Levent 199 ise Deva İlaç'ın eski fabrikasının bulunduğu arsaların üzerinde gerçekleştirildi.

Nahit Kiler- Kiler Holding

Nahit Kiler'in sahibi olduğu Kiler Holding, en uzun gökdelenler arasında ilk sıraya Sapphire'i taşıdı.

Hüseyin Özdilek- Özdilek Park ve River Plaza

Hüseyin Özdilek'in patronu olduğu Özdilek Grubu oldu. Özdilek Park projesinin sahibi olan Özdilek'in Levent'te tamamladığı bir diğer proje de 32 katlı, toplam 35 bin m2 kiralanabilir alanıyla iş dünyasının yeni gözdesi konumunda olan River Plaza...

Apa & Timur- NEF Apa

Levent'te 2011 yılında Türkiye'nin en iyi ofis projesi seçilen Nef Apa projesi ise Kanyon'un yanında yer alıyor. Proje, Türkiye'nin ilk ofset matbaasını kuran köklü aile şirketi Apa Ofset'in yönetiminde yer alan Cem Apa ile Nef İnşaat'ın Başkanı Erden Timur ortaklığıyla hayata geçirildi.

Özcan Tahincioğlu- Nidakule Levent, Göztepe Nidakule

Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, 25 bin metrekare kiralanabilir alana sahip Nidakule Levent projesini 2016 yılının dördüncü çeyreğinde tamamlamayı planlıyor. Tahincioğlu öte yandan Anadolu yakasında Göztepe Nidakule, Palladium Tower gibi önde gelen plazalarıyla da iyi tanınıyor.

Aziz Torun- Torun Tower, Torun Center

Esentepe'de Ali Sami Yen arsasında tamamladığı Torun Center projesini Denizbank'a genel merkez olarak kiralayan Torunlar GYO'nun Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Büyükdere Caddesi üzerinde de 66 bin m²'lik kiralanabilir ofis alanlı Torun Tower projesini de tamamladı.

Türkerler & Çiftçiler- Çiftçiler Towers

Türkerler İnşaat ve Çiftçiler Holding işbirliğiyle Zincirlikuyu'da başlatılan Çiftçiler Towers'ın inşaatı devam ediyor. Çiftçiler Towers tamamlandığında 180 metre boyunda 46 katlı iki rezidans kulesinden oluşacak. Boğaziçi alanında en fazla 15 metre yükseliğinde 5 katlı konut alanı inşa edilebildiği gerekçesiyle imara aykırı olduğu haberleri gündeme gelen proje, her şeye rağmen şu anda fiilen hızla devam ediyor. Çiftçiler Holding'in yönetim kurulunda Hakan Çiftçi yer alıyor.

Metin Esin & Fikret Orman- İstanbloom

Zincirlikuyu'da Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Fikret Orman'ın yanı sıra Metin Esin ve Mehmet Emin Armutçuoğlu'nun ortak olduğu Esin Yapı'nın konut ve ofis projesi 46 katlı İstanbloom da dikkati çeken gökdelenler arasında...

Tat Towers ve Hattat binaları atıl durumda

Zincirlikuyu'da inşaatına 1989 yılında başlanan ve 2007 yılında tamamlanan Tat Towers hala kullanıma açılmadı. 2009 yılında ölen Salih Tatlıcı’nın yaptırdığı ve mirasçıları arasında paylaşılamayan yapı harap hale geldi. Maslak'ta başlatılan Diamond of İstanbul da böyle. Mehmet Hattat''ın başkanı olduğu Hattat Holding'in İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaşanan anlaşmazlıklar sonucu sekiz yıldır bekleyen iddialı projesi hayata geçirebilseydi Türkiye'nin en uzun ve ilk çelik gökdeleni olacaktı.

Varyap & Çalık/ Metropol İstanbul

Anadolu yakasında Varyap Plaza ve Varyap Meridian projelerindeki ofisleriyle tanınan Varyap İnşaat'ın Ahmet Çalık'ın başkanı olduğu Çalık Holding şirketi GAP İnşaat'la birlikte başlattığı Metropol İstanbul projesinde tamamlanma çalışmaları sürüyor. Varyap geçen yıl sahip olduğu hisselerini yarısını Albarakatürk bankasına sattı.

Erman Ilıcak/ Rönesans Ataşehir

Erman Ilıcak'ın sahibi olduğu Rönesans Gayrimenkul ise 44 bin 500 m2'lik alanda inşası devam eden Rönesans Tower ve 40 bin m2'lik alan üzerine planlanan Rönesans Ataşehir ile ön plana çıkıyor.

Uğur Dumankaya/ Dumankaya Vizyon, Horizon

Dumankaya Anadolu yakasında Ritim İstanbul, Dumankaya Horizon ve Dumankaya Vizyon projeleriyle bilinen Dumankaya'nın başında Uğur Dumankaya var.

Ekim Alptekin/ Kartal Kule

Ataşehir'de Bulvar 216 projesiyle Özak GYO önde gelen önemli firmalar arasında dikkati çekiyor. EA İnşaat'ın patronu Ekim Alptekin, ABD’de jet motoru üreten Eclipse’nin kurucu ortağı olmasının yanı sıra havacılık ve inşaat sektörlerinin dışında Türk-Amerikan İşadamları Derneği'nin (TABA) başkanlığını yürütüyor.

Kazım Köseoğlu/ Aeropark

Şevket Sabancı'nın en büyük torunu, Ali Sabancı'nın yeğeni olan Kazım Köseoğlu ise yönettiği Esas Gayrimenkul ile Aeropark'ın yanı sıra Kavacık'ta Esas Plaza, Maltepe'de de Ofis Park yatırımlarının sahibi...

Ahmet Akbalık/ Bulvar 216

Özak GYO'nun kurucu ortağı Ahmet Akbalık, Ataşehir'deki ofis projesi Bulvar İstanbul'u hayata geçirdi. Tekstil, enerji ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren bir sanayici olmakla birlikte Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği'ni ve TİM Sektörler Konseyi Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanlığı'nı yapıyor.

Efe Bezci/ Besa Kule

Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olan ve Ankara'nın ünlü vergi rekortmenleri arasında yer alan Salih Bezci'nin inşaat şirketi Besa Grup, başkentte yeni ofis projelerinden Besa Kule'nin yatırımcısı. Bezci'nin şirketin başında olan 1990 doğumlu oğlu Efe Bezci ise Türkiye Genç İşadamları Derneği'nin 21 yaşında en genç üyesi...

Fikret Öztürk&Ünal Pala/Sky Tower

Akaryakıt dağıtım şirketi Opet'in kurucusu ve ortağı Öztürk Ailesi ve Uzaltaş ortaklığıyla kurulan OP Grup, Başkent’e Sky Tower İş ve Yaşam Merkezi projesini kazandırdı. Projede Opet Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk ile bu projede ortak olan Uzaltaş'ın sahibi Ünal Pala ise yaklaşık 18 yıldır inşaat ve akaryakıt istasyonu işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteriyor. Pala, aynı zamanda Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Denetleme Kurulu Başkanı...

Mehmet Bayraktar/Via Twins

Ankara'yı Bayraktar Center, Via Tower, Via Green, Via Flat, Via Center ve lansmanı yakın dönemde yapılan Via Twins gibi ofis projeleriyle tanıştıran Mehmet Bayraktar, inşaatın yanında turizm ve enerji sektörlerinde de faaliyet gösteren Bayraktar İnşaat'ın sahibi...

Mesut Sancak- Folkart Towers

İş GYO, Tekfen OZ, Soyak gibi pek çok şirketin proje ürettiği İzmir'in özellikle Bayraklı Bölgesi, modern ofis projelerinin gelişimi ile canlandı. İzmir'e 200'er metre yüksekliğinde 43'er katlı iki ofis kulesinden oluşan Folkart Towers'ı kazandıran Ethem Sancak'ın yeğeni, Folkart Yapı'nın sahibi Mesut Sancak, yakın dönemde konut projesi Folkart Bornova'yı satışa çıkardı.

Abdullah Kavuk&Haydar İnaç/ Bayraklı Towers

İzmir'in ilk iş ve yaşam merkezi olma özelliğini taşıyan 171 ofislik Bayraklı Towers projesinin sahibi ise İzmir'de tanınan Kavuklar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavuk ile Miray İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Haydar İnaç… Abdullah Kavuk, 38 yıl önce Malatya'dan İzmir'e akaryakıt istasyonu işletmek için gelen bir patron. Otomotiv sektöründe de faaliyet gösteren Kavuk, Malatya Park AVM’nin en büyük ortaklarından...

İzmirli 30 patron/ Mistral İzmir

İzmir, 2016 Haziran’da tamamlanması planlanan Mistral İzmir’de biri 154, diğeri 216 metre 2 kule bulunuyor. Projenin 48 katlı ofis bloğunda153 ofise yer veriliyor. Miray İnşaat, Arkas Holding, Erdoğan Atay Holding, Barçın Spor ve Batıçim Çimento gibi farklı şirketleri bünyesinde barındıran, Lucien Arkas başta olmak üzere Haydar İnaç, Tufan Ünal, Erdoğan Atay Holding A.Ş., Deniz Barçın, Serhan Ünsal gibi 30'un üzerinde ortağı barındıran Mistral Yapı Gayrimenkul Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı da aynı zamanda Arkas Holding'in CEO'su olan Önder Türkkanı.