ARGE 250


Bulgaristan'la doğalgaz anlaşmasında imzalar atıldı

Turkishtime Dergi

Bulgaristan, Türkiye üzerinden 13 yıl süreyle yıllık 1,5 milyar metreküp doğalgaz alacak.

Türkiye ile Bulgaristan arasında gaz alımına yönelik mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptını, Boru Hatları ile Petrol Taşımacılığı AŞ (BOTAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burhan Özcan ile Bulgargaz Genel Müdürü Denitsa Zlateva imzaladı. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Bulgaristan Enerji Bakanı Rosen Hristov da katıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından verilen bilgiye göre 13 yıllık anlaşmayla, Bulgaristan Türkiye üzerinden yıllık 1,5 milyar metreküp gaz alacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, törende yaptığı konuşmada, iki ay önce İstanbul’da Bulgar mevkidaşıyla yaptıkları görüşmenin kısa sürede sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti vurgulayarak, “Mutabakat zaptı Balkan coğrafyasının doğal gaz güvenliğinin artırılmasında da önemli bir adım olacaktır. Bu anlaşmanın süresi 13 yıl olacak. Yıllık yaklaşık 1,5 milyar metreküpe kadar bir gaz transferi söz konusu olacak. Başta Bulgaristan olmak üzere Avrupa’nın da doğal gaz arz güvenliğine büyük katkı sağlayacak.” dedi.

Bakan Dönmez, gaz tedarikinin Saros FSRU (sıvı doğalgazı, gazlaştırma ve işleme tesisi) başta olmak üzere Türkiye’nin 5 farklı LNG terminalinden sağlanabileceğini kaydetti. Bakan Dönmez, Türkiye’nin 7 farklı boru hattı ve terminal kapasitesi yanında 15 ayrı ülke ile gaz tedarik anlaşmaları bulunduğunu vurgulayarak, “B mutabakat zaptı aynı zamanda Türkiye’nin gaz merkezi olması için önemli adımlardan birisidir. Bu altyapı ile gaz merkezine bir tuğla daha koymuş olduk. Gerek tedarikçi ülkeler gerekse Avrupa ülkelerinin yapacağı yatırımlarla bu kapasite çok kısa süre içinde artırma imkanı da söz konusudur.” diye konuştu.