ARGE 250


Desiba Enerji'den Türkiye'ye 30 milyon dolarlık yatırım

Turkishtime Dergi

Desiba Enerji ve Alman ortağı J.v.G Thoma ile birlikte gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk çöl tipi teknoloji ile üretilen güneş paneli yatırımının lansmanını Turkishtime olarak izledik.  Jurawatt, Nisan ayı itibariyle Mersin'de kurulan güneş paneli üretimi fabrikasında üretime geçecek.

30 milyon dolarlık yatırım

400 kişilik istihdam yaratan ve yıllık üretim kapasitesi 400 megavat olan fabrika, 30 milyon dolarlık yatırımla hayata geçiriliyor. Alman teknoloji farkıyla, piyasadaki Çin tarafından üretilen ürünlerden yüzde 30 daha verimli paneller üretileceğini söyleyen Desiba Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Ülkan Delikan, panellerin 35 yıl garantili olacağını da ekledi.

Yüzde yüz Türk üretimi zaman alır

Tamamen Türk yapımı ürünler üretmek isteseler de Türkiye'de sanayinin de gelişmesi gerektiğini söyleyen Delikan, yüzde yüz Türk üretimin zaman alacağını söyledi. Geniş çaplı Ar-Ge çalışmalarına da yer verilecek olan Jurawatt'ın ihracat hedefinin öncelikle Orta Doğu ülkeleri ve Amerika olduğu belirtildi. Yıllık cironun 110 milyon dolar olması hedefleniyor.