AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


İran'dan gaz teslimatı yüzde 70 azaldı

Turkishtime Dergi

Türkiye'ye Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gaz, İran iletim şebekesinden kaynaklı bir arıza nedeniyle 1 Ocak'tan itibaren yüzde 70 azaldı.

BOTAŞ'ın internet sitesinde yer alan duyuruda, arızanın kısa sürede giderilmesi için görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

İlave gaz ihtiyaçları Doğal Gaz Depolama Tesislerinden karşılanıyor. Geçen yılın ocak ayında da gaz sevkiyatı 'teknik arıza' sebebiyle 10 gün durmuştu. Son olarak 2-9 Ekim tarihleri arasında bu kez 'planlı bakım çalışması' nedeniyle doğal gaz sevkiyatı yapılmamıştı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran iletim şebekesinden kaynaklı bir arıza nedeniyle 1 Ocak 2023'ten itibaren yüzde 70 oranında eksik teslimat yapılacağı bildirilmiştir. Arızanın kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir. Kış döneminde bulunduğumuz bu dönemde, ülke genelindeki doğal gaz kullanımının olumsuz etkilenmemesi için gerekli tüm önlemler alınmış olup, ilave gaz ihtiyaçlarımız Doğal Gaz Depolama Tesislerimizden karşılanmaktadır."