ARGE 250


Petrolde 'kârlı dönem' ne kadar sürecek?

Turkishtime Dergi

Petrol üst üste üçüncü haftayı da yükselişle kapatmaya hazırlanırken, fiyatların varil başına 100 doları aşabileceği konuşulmaya başlandı.

Petrol fiyatları, Libya ve Nijerya'daki arz kesintileri, ABD enflasyonunun düşmesinin petrol talebini artacağı umutlarıyla yükselerek Nisan ayından bu yana ilk kez üst üste üçüncü haftalık kazancını elde etmeye yolunda.

Haftanın son işlem gününde Brent tipi ham petrol vadeli işlemleri varil başına 81,41 dolara yükseldi. ABD gösterge Batı Teksas (WTI) vadeli ham petrol %0,1 artışla 76,98 dolara çıktı. Bu ay yaklaşık %9 yükselen her iki gösterge de üst üste dördüncü seansta da yükselme yolunda ilerliyor.

Perşembe günü, Libya'daki bazı petrol sahaları, eski bir bakanın kaçırılmasını protesto eden yerel bir kabile tarafından kapatıldı. Dünya enerji devi Shell, bir terminaldeki potansiyel sızıntısı nedeniyle Nijerya'nın Forcados ham petrol yüklemelerini askıya aldı.

ANZ Research, sadece Libya'daki protestoların piyasadan günde 250.000 varilden fazla petrolü çekebileceğini söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Perşembe günü 2023 yılı için petrol talebi tahminini yükselterek talebin 2024 yılında %2,2 artmasını beklediğini açıkladı.

National Bank of Australia yayımladığı bir araştırma notunda, OPEC'in tahminlerinin gerçekleşmesi halinde petrol fiyatlarının varil başına 100 doalrın çok üzerinde seyretmesini beklediğini ve ABD dolarının değer kaybetmesinin emtia fiyatlarını desteklemeye devam ettiğini belirtti.