AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Sanayi ve Kobiler için Enerji Verimliliği Rehberi yayımlandı

Kurtuluş Öztürk

Halkbank sponsorluğunda Turkishtime tarafından hazırlanan rehber başta ihracatçı KOBİ’ler olmak üzere, üretimi sırtlayan şirketlere, enerji verimliliğiyle ilgili altın değerindeki püf noktaları yer alıyor.

Türkiye, enerjide kendine yeterli değil. İthalat faturasında en büyük payı enerji alıyor. İthalat faturasının büyümesi, cari açığın büyümesine neden oluyor. Cari açık, Türkiye’yi krize açık hale getiriyor. Türkiye’nin cari açık vermeden büyümesinin yolu, enerji verimliliğinden geçiyor. Enerji, aynı zamanda KOBİ’lerin en büyük üretim maliyeti. Maliyetleri kontrol altına alarak rekabetçi kalabilmenin yolu da enerji verimliliği.

Ülkemizde 2012 yılında yayımlanan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi ile 2023 yılına kadar olan süreç planlandı. Eylem planına göre bina ve hizmetler, enerji, ulaştırma, sanayi ve teknoloji, tarım ve yatay konular olmak üzere 6 kategoride tanımlanan 55 eylem ile 2023 yılında Türkiye'nin enerji tüketimini yüzde 14 oranında azaltılması hedefleniyor.

Enerji verimliliği konusunda değişik kaynaklardan derleyerek oluşturduğumuz bu kitapta enerji verimliliği indeksinden enerji yönetimine, endüstriyel kazanların verimliliğinden ısı yalıtımına kadar bir çok konu işlendi.

Kitabı incelemek ve pdf dosyasını indirmek için TIKLAYINIZ