AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Piyasalar haftayı nasıl geçirecek?

Barış Soydan

Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi'nin bu haftaya ilişkin öngörüleri...

Küresel piyasalar haftaya, temkinli iyimserlikle ve geçen hafta hakim olan toparlanma eğilimini sürdürerek başladı. Doların ılımlı güçlenme eğilimi, petrol fiyatlarında görülen göreli daha dirençli seyir ve Asya piyasalarındaki daha ılımlı risk algısı, küresel piyasalara destek veriyor. Geçtiğimiz Cuma beklentilerin üzerinde açıklanan ABD enflasyon verisi ise, piyasa beklentilerinin çok sınırlı fiyatladığı Fed'in ılımlı faiz artırımı öngörüsünü destekler nitelikte.

 

Yurtiçinde ise yaşanan olumsuz gelişmeler, özellikle Dolar/TL kurunun güçlü seyrine neden oluyor. Hafta boyunca yurtdışında açıklanacak ekonomik beklenti endeksleri ve 26-27 Şubat’ta gerçekleştirilecek G20 toplantısı piyasalar üzerinde etkili olabilir. Yurtiçinde ise; her ne kadar faizlerde bir değişiklik beklemesek de, yarın açıklanacak TCMB faiz kararı yurtiçi piyasaların ayrışmasına neden olabilecek nitelikte. Ayrıca hazinenin düzenleyeceği iç borçlanma ihaleleri de, yurtiçi piyasa performansında etkili olabilir.

 

  • ABD’de enflasyon Ocak’ta yıllık %1,4 ile beklentilerin bir miktar üzerinde gelirken, çekirdek enflasyon da %2,2 ile son 3,5 yılın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.

 

  • Petrol fiyatları haftaya sınırlı yükseliş ile başlıyor. Cuma günü önümüzdeki dönemde petrol arzının güçlü kalabileceği yönündeki beklentiler ile gerileyen petrol fiyatları bu sabah sınırlı toparlanma çabası içinde. Brent petrol 33,5 $/varil seviyesinden işlem görüyor. Altın ise %1’e yakın düşüş ile 1,216 $/ons seviyelerinde.

 

  • ABD borsaları haftalık bazda %2,6-%3,8, Avrupa borsaları %2,4-%5,7 arası değer kazancı görüldü. BİST-100 endeksi ise haftalık bazda %2,9 prim yaptı. Asya borsaları bu sabah alıcılı işlem görüyor.

 

  • Yurt içinde Salı günü TCMB faiz kararı açıklanacak. Enflasyonun halihazırdaki yüksek seviyesi ve orta vadeli enflasyon beklentilerindeki bozulma nedeniyle TCMB’nin sıkı para politikası duruşunu sürdürmesini, politika faizlerinde bir değişikliğe gitmemesini bekliyoruz. Ayrıca yarın reel sektör güven endeksi verisi de açıklanacak. Cuma günü ise Fitch Ratings’in kredi notu değerlendirmesi izlenecek. Hazine Çarşamba günkü 11 milyar TL tutarındaki iç borç ödemesi öncesinde bugün ve yarın tahvil ihaleleri düzenleyecek. Bugün 5 yıl vadeli sabit kuponlu ve 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihalesi yapılacak.

 

  • Yurt dışında bugün Euro Bölgesi öncü PMI verisi açıklanacak. Veri, son dönemde 50 eşik seviyesinin üzerinde seyrediyor. Finansal piyasalarda yaşan volatilite ve Avrupa bankacılık sisteminin karlılığına ilişkin endişeler nedeniyle açıklanacak veri bu eğilimin sürüp sürmediğinin görülmesi açısından önemli. Perşembe günü de Euro Bölgesi enflasyon açıklanacak. Düşük petrol fiyatları ve zayıf gıda ve hizmet fiyatları enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Son dönemde enflasyonda bir miktar artış görülse de, halen ECB hedefinin oldukça altında.