AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Allianz’ın yeni CEO’su kim oldu?

Barış Soydan

Dünyanın en güçlü finans topluluklarından Allianz SE’nin yeni CEO’su belli oldu. Yıllık genel kurul toplantısında yapılan duyuruyla Allianz’ın başına, Allianz Türkiye’de de yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmış Olive Baete’nin geldiği açıklandı. Oliver Baete, 7 Mayıs 2015 tarihi itibariyle Allianz SE Yönetim Kurulu Başkanı (CEO) görevini Michael Diekmann’dan devraldı.
Allianz Grubu’nun, 2013’ten bu yana mal ve kaza sigortası iş kolunun başında olan Oliver Baete, bu görevini Allianz SE Yönetim Kurulu Üyesi Axel Theis’e devredecek.
70’ten fazla ülkede 148.000 çalışanıyla 85 milyon müşterisine hizmet veren Allianz’a 2008 yılında, Operasyonlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak katılan Oliver Baete, 2009 yılında Allianz’ın finans direktörlüğü pozisyonuna getirilmişti. 2013 yılında, Allianz’ın Batı ve Doğu Avrupa’da faaliyet gösterdiği şirketlerin sigorta iş kolunun sorumluluğunu üstlenen Oliver Baete’nin görev yaptığı ülkeler arasında Benelüks ülkeleri, Fransa, Yunanistan ve İtalya’yanın yanı sıra Türkiye de yer aldı. Brand Finance "Global 500" araştırmasına göre “Dünyanın En Değerli Sigorta Markası” olan Allianz SE’nin yeni CEO’su Oliver Baete, 2013 yılında üstlendiği Allianz Sigorta ile Allianz Hayat ve Emeklilik şirketlerinin yönetim kurulu başkan vekilliği, Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketinin ise yönetim kurulu üyeliği görevlerini, 1 Ocak 2015 tarihine kadar sürdürmüştü.