AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Amerika'da korkulan faiz artımı gelmedi... Ve galiba bir süre daha gelmeyecek! Turkishtime yorumu için tıklayın

Barış Soydan

Turkishtime yorumu

Amerikan Merkez Bankası ne zamandır Eylül ayında yapacağı söylenen faiz artırımından bir kez daha kaçındı. FED Başkanı Janet Yellen, basın konferansında Çin'deki "inişin", dünya ekonomisi üzerinde yavaşlatıcı etki yarattığını söyledi. Üstelik basın toplantısında kullandığı bazı sözcükler, önümüzdeki aylarda da faiz artırımının ertelenebileceğine işaret etti.

Yellen, tam olarak şöyle söyledi: "The question is whether or not there will be a risk of a more abrupt slowdown than most analysts expect." Türkçesiyle, "Soru, Çin'de bazı analistlerin beklediğinden daha sert bir duraklama olup olmayacağıdır." Yellen'ın bu cümlesi, önümüzdeki aylarda FED'in gözünün Çin'de olacağına işaret ediyor.

Bilindiği gibi Amerikan Merkez Bankası FED'in temel stratejisi istihdam ortamı güçlenene ve enflasyon oranı yüzde 2'ye yaklaşana kadar faiz oranlarını düşük tutmak. İşsizlik oranı geçen Ağustos'ta yüzde 5.1'e düştü. Bu, 2008'ten bu yana görülen en düşük rakam. FED, buna rağmen istihdam ortamında daha fazla iyileşme görmek istediğini söyledi. Aynı şekilde enflasyonun artacağı konusunda "makul bir güven"in oluşması gerektiğini de vurguladı.

ABD Merkez Bankası Açık Piyasa Komitesi bu yıl içinde, Ekim ve Aralık'ta iki toplantı daha yapacak. 2016'ya kadar faiz artırımından kaçınılması kimseyi şaşırtmamalı...