AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Banka hisselerinde açığa satış yasağı

Turkishtime Dergi

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürlüğü, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada, BİST30 endeksine dahil olan banka hisselerinde açığa satış yasağı getirdi.

ABD’de federal savcılar İran'a yönelik yaptırımların delinmesi, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından Halkbank hakkında iddianame hazırladı. Bu haber sonrasında Borsa İstanbul'da spekülatif hareketlere karşı önlem olarak banka hisselerinde açığa satış yasağı getirildi.

Borsa İstanbul, Halkbank (HALKB) dahil endeks ağırlığı yüksek olan 7 banka (Akbank (AKBNK), Garanti BBVA (GARAN), Halkbank (HALKB), İş Bankası (ISCTR), TSKB (TSKB), Vakıfbank (VAKBN), Yapı Kredi Bankası (YKBNK)) hissesinde geçici açığa satış yasağı getirdiğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, gün içi işlemlerdeki satış yine gün içinde yerine konulduğunda “açığa satış” olarak değerlendirilmiyordu. Artık bu işlemler de kapsama alındı.

Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), 7 bankaya açığa satış yasağı ile ilgili açıklama yaptı.

SPK'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"6362 sayılı Sermaye Piyasaları Kanunu'nun 1 inci maddesi çerçevesinde, sermaye piyasalarının güvenilir, şeffaf ve istikrarlı bir ortamda işleyişinin sağlanması ile yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını teminen, Sermaye Piyasaları Kanunu'nun 128/1-(a) maddesine dayanarak, Akbank T.A.Ş. (AKBNK.E), Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN.E), Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKB.E), Türkiye İş Bankası A.Ş. C grubu (ISCTR.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB.E), Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN.E), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK.E) pay piyasalarında 16.10.2019 tarihinden itibaren geçici olarak,
Açığa satış işlemlerinin yasaklanmasına, gün içinde açığa satış tuşuna basılmadan yapılan ve aynı gün içinde kapatılan pozisyonların da söz konusu yasak kapsamında olduğu hususunda yatırımcıların ve yatırım kuruluşlarının bilgilendirilmesine,

Yatırımcılar tarafından satışa konu edilecek AKBNK.E, GARAN.E, HALKB.E, ISCTR.E, TSKB.E, VAKBN.E, YKBNK.E payları için depo şartı uygulanmasına,Mülkiyetinde AKBNK.E, GARAN.E, HALKB.E, ISCTR.E, TSKB.E, VAKBN.E, YKBNK.E payı bulunan yatırımcıların, söz konusu kıymetlerin satışını sadece ilgili kıymetlerin bulunduğu yatırım kuruluşları üzerinden yapabilmesine,Kurulumuz kararına uyumun kontrol ve takibinde sorumluluğun yatırım kuruluşlarında olduğunun hatırlatılmasına,karar verilmiştir."

Borsada açığa satış ne demek?

Bir hisse senedini açığa satmak aslında sahip olmadığınız ama siz satış işlemini yaptıktan sonra fiyatının düşmesini beklediğiniz hisse senedini satmak anlamına gelir. Fiyatı düşmeden satış yaparsınız, fiyatı düştüğünde aynı hisse senedini daha ucuza geri alarak aradaki fiyat farkından kar edersiniz. Normal işlemlerde önce alıp, sonra satarak kar ya da zarar ederken; açığa satış işleminde önce satıp, geri alırken oluşan farktan kazanırsınız.

Borsa yüzde 1'in üzerinde düşüşle açıldı

Açılışta BIST 100 endeksi, 1.742,90 puan ve yüzde 1,83 değer kaybıyla 93.514,71 seviyesine indi. Bankacılık endeksi yüzde 4,08 ve holding endeksi yüzde 1,54 azalış kaydetti.

ABD'de hakkında iddiane hazırlanan Halkbank hisseleri yüzde 7,22 değer kaybıyla güne başladı. Halkbank hisseleri dün 5,40 seviyelerde günü noktalarken; bu sabahki yüzde 7'yi aşan lik kayıpla 5 TL seviyelerine çekildi.

Analistler, Halk Bankası'na yönelik dava açılacağına yönelik risklerin büyük kısmının bugüne kadar satın alınmış olsa da, haberin kısa vadede negatif etki yaratacağını vurguluyor.