ARGE 250


Bankalara 'en az 5 yıllık' tahvil şartı

Turkishtime Dergi

Merkez Bankası, bankaların yabancı para mevduat karşılığında ayırmaları gereken devlet tahvillerini belirledi. Bankalar yabancı para mevduat karşılığında en az 5 yıl vadeli tahvil tutacak.

Merkez Bankası'nın bankalara ilettiği yazıya göre, yabancı para mevduat karşılığında vadesine en az 4 yıl kalan ve en az 5 yıl vadeli olan sabit faizli devlet tahvilleri ile kira sertifikaları tesis edilecek menkul kıymet olarak kabul edilecek.

TCMB, TL varlıkların kullanımını ve para politikasının etkinliğini artırmak için bankaların yabancı para mevduata karşılık olarak TL cinsi, uzun vadeli, sabit faizli menkul kıymet tutmalarına geçen hafta karar vermiş, ancak hangi tahvillerin bu kriterleri karşıladığını belirtmemişti.

TCMB'nin ilk kararı 9 Haziran piyasa kapanışı sonrası açıklanmıştı. 9 Haziran son işlemde %25.72 seviyesinde olan 28 Nisan 2032 vadeli 10 yıllık sabit kuponlu tahvilin bileşik getirisi bugün %18.78'e kadar geriledi.

Bu verilere göre göstege 10 yıllık tahvilin getirisinde bugün yaşanan düşüş 279 baz puan, üç günlük düşüş ise 694 baz puan oldu.

Devlet tahvillerine olan talebin artmasına, dolayısıyla Hazine'nin borçlanma maliyetlerinin düşmesine yol açacağı düşünülen karara göre ay sonuna doğru bankalar döviz mevduat için %3 ile %10 arasında TL cinsi sabit faizli tahvil tutmak zorunda kalacak.