ARGE 250


Bilgisayarla borsa yatırımı "Algo Trading"in yükselişi

Barış Soydan

 

Algo Trading, gelişen global piyasaların ve teknolojinin getirdiği dünyada hızla yayılan yeni nesil bir yatırım yöntemi olarak dikkat çekiyor. Piyasalardaki trendler üzerinden otomatik al-sat üreten sistem, yatırımcıların duygularına yer vermeden işlem yapıyor.

Piyasalardaki trendler üzerinden otomatik al - sat emirleri üretip uygulayan Algo Trading işlemleri tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılıyor. Duygulardan arınmış ve otomatik bir sistem olması nedeniyle kullanıcıya sıkı bir yatırım disiplini sağlayan sistemin birçok artısı bulunuyor. Bir insana göre çok daha hızlı karar verip hızlıca uygulayan sistem, bu yönleriyle geleneksel yatırım yöntemlerine göre avantajlar sağlıyor.

Algo Trading'in Türkiye'deki öncülerinden biri Ata Online.  Algo Trading hizmetini bulut teknolojisi ile birleştiren Ata Online yatırımcıların bilgisayarı olmasa bile bu sitemi kullanmasını sağlıyor. Ata Online, Algo Trading Hizmetleri ile öncelikle vadeli işlemler piyasasında endeksin hareketlerinde otomatik olarak çift taraflı işlem yaparak piyasanın yükseldiği veya düştüğü dönemlerde getiri fırsatları yakalamayı amaçladıklarını belirten Ata Online Genel Müdürü Sarp Demiray şöyle konuşuyor:
“Sistemin kolay olması, otomatik olması yani işinize ara vermeden ekran başında saatlerce kalmadan işlemlerin otomatik yapılması büyük avantaj. Bu sistem vadeli işlemler piyasasında işlem yaptığı için piyasa yukarı da çıksa aşağı da inse getiri fırsatı sunuyor.

Tüm dünyada hızla yatırımlar bu sistemlere yöneliyor. Örneğin Dünya Ekonomik Forumunun yayınladığı bir rapora göre ABD’de algorithmic trading işlemleri toplam işlem hacminin %60’ından fazlasını oluşturur bir noktaya geldi. Türkiye’de de kısa zamanda bu tür işlemlerin hızla yaygınlaşacağını umuyoruz."