ARGE 250


Borsaya ilk kadın başkan

Turkishtime Dergi

Borsa İstanbul’un Himmet Karadağ’dan boşalan yönetim kurulu başkanlığına Prof. Dr. Erişah Arıcan seçildi.

Borsa İstanbul’un yönetim kurulu başkanlığına getirilen Prof. Dr. Erişah Arıcan, borsanın 33 yıllık tarihindeki ilk kadın başkanı oldu. Borsa İstanbul’un bugün yapılan olağan genel kurun toplantısında, yeni yönetim kurulu seçildi. Başkanlığa, Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanı olan ve Borsa İstanbul’un da yönetim kurulu üyesi olan Arıcan seçildi. Arıcan, en son Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştı.

Borsa İstanbul’un Genel Müdürü Murat Çetinkaya görevine devam ederken, yönetim kuruluna yeni isimler eklendi. Yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor: Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müşaviri ve Botaş Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Altın, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulan İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doçent Cem Demiroğlu, İş Portföy Genel Müdürü Tevfik Eraslan ve TSPB Başkanı Erhan Topaç.

Öte yandan, Genel Kurul’da Nasdaq OMX’ten yüzde 7’lik hisse alımı ve kar payı dağıtımı da onaylandı.

Prof. Dr. Erişah Arıcan kimdir?

Prof. Dr. Erişah Arıcan, akademik kariyerine 1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat-Maliye Kürsüsünde araştırma görevlisi olarak başlamıştır. 1990 yılında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü'ne geçen Arıcan, 1991 yılında "Merkez Bankası ve Parasal Büyüklüklerin Denetimi” konulu doktora tezi ile doktor unvanını almıştır. Prof. Dr. Arıcan, 1999 yılında İktisat Politikası Bilim Dalında Doçent, 2005 yılında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölümünde Profesör unvanını almıştır. 1998-2006 yılları arasında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Arıcan, 2006-2015 yılları arasında ise M. Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yapmıştır.

2015 Ağustos ayında M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürlüğü görevine atanmış ve halen bu görevi sürdürmektedir. Prof. Dr. Arıcan, 2002 yılından günümüze M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu, Bankacılık Bölüm Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeliğiyle beraber 2015 Eylül ayından itibaren M.Ü. Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Anabilim Dalı Başkanlığı ve Yönetim Kuruluğu üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Dr. Arıcan’ın, Türkiye Ekonomisi, Ekonomik Sistemler, Para- Banka, Merkez Bankacılığı ve Uygulamaları, Finansal Piyasalar ve Kurumlar üzerine bir çok akademik çalışmaları ve kitapları bulunmaktadır.

1 Nisan 2016 tarihinde Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Prof. Dr. Erişah Arıcan, 12 Eylül 2018 tarihinde de Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine atanmıştır. Evli ve iki çocuk annesidir.