AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Merkez Bankası'ndan TL hamlesi

Turkishtime Dergi

Dolar/TL'nin 5.60'ın üzerine çıkmasının ardından TCMB, bugün yaptığı yazılı açıklama ile ana fonlama aracı olarak kullandığı ve yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini açıkladı. MB'nin hamlesi dolarda tansiyonu tam olarak düşüremedi. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini duyurdu. TCMB'den Türk lirası likidite yönetimine ilişkin yapılan açıklamada, "Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır." ifadelerine yer verildi.

TCMB'nin hamlesi, ABD ile ilişkilerin daha da kötüye gidebileceği endişeleriyle dolar/TL'nin sert yükselişle bugün 5.46'lı seviyelerden 5.6010'u test etmesi ardından yapıldı. Adım piyasada ilk etki olarak dolar/TL'yi 5.58'den 5.55'e doğru düşürse de bu düşüş kalıcı olmadı ve kur yeniden 5.60'ın üzerine çıktı.

TCMB son dönemde piyasayı yüzde 24 seviyesindeki 1 hafta vadeli repo ihalesi ile fonluyor. İlgili fonlamanın kullanmaması halinde bankaların ilk etapta ortalama fonlama maliyetinin çıkacağı üst nokta TCMB'nin gecelik borç verme faizi olan yüzde 25.50 seviyesi.

Bankanın sıkılaştırmayı devam etmeyi tercih etmesi halinde ise 1 hafta vadeli repo faiz oranının 300 baz puan üzerinde geç likidite penceresi borç verme faiz oranı daha buluyor.

TCMB açıklamasında ortalama fonlama maliyetinin hangi faiz oranına yükseleceğine dair sinyal vermedi. İşlemciler ve ekonomistler ise ilk etapta ortalama fonlama maliyetinin 150 baz puan yükseleceğini daha sonra ise bunun 300 baz puana ulaşma ihtimali olduğunu belirtiyor. Ancak bu TCMB'nin likidite tercihleri sonrası netlik kazanacak.