ARGE250


Dolar 'ittifak' tartışmasıyla yükseldi

Turkishtime Dergi

Bugünkü siyasi parti grup toplantılarına 'ittifak' tartışmaları damga vururken, yapılan açıklamalar piyasaların hareketlenmesine neden oldu. Dolar/TL 5.87 seviyelerini gördü.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin grup toplantısındaki ittifak açıklamaları sonrasında yönünü yukarı çeviren dolar/TL 5.87 seviyesine kadar çıktı. Kur, dünkü kapanışa göre yüzde 3'ün üzerinde prim yaptı. Euro/TL de benzer şekilde yüzde 3 yükselişle 6.73'ün üzerine yükseldi. Borsa ise yüzde 2'nin üzerinde düşüşle 92.300 seviyelerine geriledi.

Siyasi tansiyonun artmasıyla piyasaların ilk reaksiyonu sonrası yeniden kısmi gevşeme görüldü. Dolar/TL, 5.79 seviyelerine geri çekildi. Borsa ise 93 binin üzerinde dengelendi.

Bankacılar küresel piyasalardaki sert satış baskısı ve bu hafta gerçekleştirilecek TCMB faiz kararı öncesi siyasi gelişmelerin de yakından izlendiğini belirtti.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, grup toplantısında yaptığı açıklamada, "Parti olarak 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerine yönelik herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "MHP ile son dönemde af, erken emeklilik, Öğrenci Andı'nda farklı düşünüyoruz. Kimseyi kişisel olarak hedef almamız söz konusu değil. Milletimizin bize emaneti olan Cumhur İttifakını, günlük siyasi tartışmalarının üzerinde tutmakta da kararlıyız. Mademki yerel seçimlerde biz yolumuza diyorlar, biz de herkes kendi yoluna deriz" değerlendirmesini yaptı.