AR-GE 250


Dolar küresel piyasalarda neden geriliyor? Piyasalarda bugünün analizi...

Turkishtime Dergi

 

Akbank Ekonomik Araştırmalar'ın değerlendirmesi şöyle:

Trump’ın, doların çok güçlü seyrettiğine ilişkin yaptığı açıklama, dolarda son haftalarda yaşanan zayıflığın devam etmesine neden oluyor. Bu dinamiğin, Çin Yuan’ındaki değer kaybı baskısını azaltması ise risk algısı açısından olumlu ve, öncelikle Çin’de, ardından Asya’da riskli aktiflere ilişkin daha olumlu bir görünüm ortaya koyuyor. İngiltere Başbakanı May’in AB’den çıkış süreci ile ilgili ılımlı açıklamaları ve çıkış sürecini parlamento onayına sunacağını belirtmesi ise, ülkede yaşanacak sürecin, piyasalarda yol açabileceği ek volatilite riskini azaltıyor ve sterlinin son günlerde yaşadığı değer kayıplarını belirgin ölçüde geri almasına destek vermiş görünüyor. Bugün açıklanacak ABD ekonomik aktivite ve enflasyon verileri, Fed Başkanı Yellen’ın yapacağı açıklamalar ve Euro Bölgesi enflasyon verisi, günlük bazda küresel piyasaların yönünde etkili olacaktır.

 

Yurt içinde ise, TCMB’nin bankaların günlük fonlama tutarının 28,1 milyar TL’si ile daha fazla bir kısmını geç likidite penceresinden sağlarken, repo ihaleleri ile yoluyla fonlama 5 milyar TL’ye geriledi. Bunlar sonucunda bankaların ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %8,74’ten %9,04’e yükseldi. Kurum ayrıca yapmış olduğu duyuruda, TL ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliğin ve araç çeşitliliğinin artırılması amacıyla, Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları piyasasının açılmasına karar verildiği belirtildi. Tüm bu gelişmelere paralel olarak, döviz kuru volatilitesi de geçtiğimiz hafta gördüğü yüksek düzeylerden bir miktar gerilediği gözleniyor.

 

  • GBP/USD, dün 1998’den bu yana en sert günlük artışını gösterdi; dün %3 yükselen GBP/USD bu sabah bir miktar gerilemeyle 1,2330’da. Trump’ın  güçlü dolara yönelik açıklamasıyla son 40 günün en düşüğünü gören DXY 100,6’da. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde de dün %1,5’e varan değer kazançları görüldü; bu sabah ise ayrışmalar görülüyor. TCMB dün de likidite adımlarına devam etmesiyle $/TL, bu sabah 3,7770’de.

 

  • Emtialar sınırlı hareketlerle güne başlıyor. Petrol, göreli zayıf dolar ve Suudi Arabistan’dan arz kesintisi gelişmelerinden destek bulurken, ABD’de artabilecek üretim artışların sınırlı kalmasına neden oluyor; Brent petrol bu sabah 55,6 $/varil’de. Önceki 7 işlem gününde aralıksız yükselen ve Aralık ortasından bu yana yükseliş trendinde olan altın, bu sabah zayıf dolara rağmen bir miktar geriliyor; 212 $/ons’ta.

 

  • ABD 10 yıllık tahvil getirileri dün alımlarla 7 baz puan gerilemesinin ardından bu sabah bir miktar yükselişte; %2,35’de. Yurt içinde gösterge faiz %11,37 ile yatay seviyeden kapatırken, 10 yıllık getiriler 20 baz puan azalışla günü %11,24’den tamamladı. Bu gelişmelerle  verim eğrisinin 2 yıl 10 yıl kısmı negatif eğime geçti.

 

  • ABD borsaları finansal şirket hisseleri öncülüğünde geriledi: S&P ve Dow Jones %0,3 düşüş gösterdi. Avrupa’da 14 gün boyunca art arda yükseliş gösteren FTSE endeksi son iki günde düşüş eğiliminde; dün %1,5 değer kaybetti. Eurostoxx endeksi ise %0,3 geriledi.

 

 

 Akyatırım, yurtiçi piyasalara dair ise şu değerlendirmeyi yapıyor:

  • Yurtdışı piyasalarda yakalanan olumlu hava içeride de BIST’i olumlu etkilemeye devam ediyor. Endeks %0,8’lik dünkü yükselişin ardından günü 82.363 seviyesinden kapattı ve olumlu seyrin yeni bir günde devamı için olumlu sinyaller üretti. Bugün de piyasalar açısından hisse senetlerindeki yönü olumsuza çevirecek herhangi bir kayda değer haber akışı görünmüyor. Dolayısıyla kâr satışı ve hisse değişimi amaçlı satışlarla aşağı yönlü baskılar gözlense de piyasanın geneline alım yönünde bir eğilimin hakim olacağını düşünüyoruz.

 

  • Teknik olarak; BIST100 günün genelinde 81.500 seviyesi üzerindeki hareketini devam ettirdi. Kapanış 82.363 seviyesinde gerçekleşti. BIST’te gerek kısa, gerekse uzun vade için yükseliş trendinin geçerli olduğunu düşünmeye devam ediyoruz. Kısa periyotta takip ettiğimiz destek bölgesi 80.400-81.000 bandına gelmiş durumda. Bu bant üzerindeki hareket korunduğu sürece yükseliş eğiliminin güçlü kalacağını belirtebiliriz. Günlük bazda ise ana trend desteği olarak gördüğümüz seviye 78.300-79.000 bandında bulunuyor. Saatlik bazda ortalamalar halen yükseliş eğiliminde. Bu paralelde BIST için olumlu teknik görünümün belirtmeye devam ediyoruz. 81.650-81.000-80.2500 destek, 82.800-83.500-84.000 direnç. Dolar/TL’de 3,8170 ve 3,8270 direnç, 3,750 ve 3,7170 destek.