Turkishtime AR-GE 250


Dolar sınırlı yükseldi, borsa satıcılı

Turkishtime Dergi

ABD Temsilciler Meclisi'nin Türkiye'ye yaptırım tasarısını onaylaması ardından TL'de sınırlı bir değer kaybı gözlenirken, piyasalar siyasi gelişmelerin yanı sıra Fed'in bugün açıklanacak olan faiz kararı ile yarınki Enflasyon Raporu'nu izleyecek.

Cumhuriyet bayramı tatili sonrası piyasalar ABD cephesinden gelen kötü haberlerle güne başladı. ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öneren ve sözde Ermeni soykırımının tanınmasını öngören iki tasarıyı ezici çoğunlukla kabul etti. Tasarıların yasalaşması için Senato’da da aynı şekilde kabul edilmesi gerekiyor. Tasarılar Senato’dan üçte iki çoğunluğun üzerinde oyla geçerse Trump’ın önüne gitmeden doğrudan yasalaşacak.

Bu gelişmeler sonrasında; yurtiçi piyasaların tatil olduğu zaman diliminde 5,7145 seviyesine kadar gevşeyen dolar/TL, bu sabah 5,77 seviyesini gördü.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,92 azalışla 98.920,86 seviyesine geriledi.

Piyasada bu akşam açıklanacak olan Fed kararı bekleniyor. Fed'in 25 baz puanlık faiz indirimi fiyatlama dahilinde.

Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini beklentilerin üzerinde indirerek son üç toplantıda 10 puan indirime ulaşması ardından piyasalar yarın açıklanacak olan TCMB'nin enflasyon raporunu bekliyor.
Enflasyonun yılsonunda tahminlerin altında kalacağı beklentisi ve gelişmiş ülkelerde faizlerin düşük seyrinin desteğiyle bazı analistler faiz indirimlerinin Aralık'ta da sürmesini bekliyor ancak bu noktada Enflasyon Raporu'nda verilecek mesajlar izlenecek.