ARGE 250


Dolar/TL'de hareketlilik arttı

Turkishtime Dergi

Bayram tatili sonrası ilk işlem gününde Asya piyasalarında 5,97 seviyelerine doğru gevşeyen dolar/TL, yeniden yükselişe geçti. Kur, 6.19 seviyelerine kadar çıktı.

Bayram tatili öncesinde 7,24 seviyelerine çıkan ve Moody’s ve S&P’nin not indirimlerinden etkilenmeyen dolar/TL, piyasaların yarım gün açık olduğu pazartesi günü 6.20 seviyesinin üzerine çıktı ancak tatil boyunca 6 lira civarında dengelendi.

Bugün Asya piyasalarında 5,9747'yi görmesinin ardından 6 lira seviyelerinde dengelenen kur, yeniden yükselişe geçti. Dolar/TL yüzde 3 yükselişle 6.19 seviyelerini gördü. Euro/TL ise 7.18 bölgesini test etti.

Saat 10.00 itibarıyla dolar 6,1650; euro/TL 7.1540 seviyesinde yer aldı.

TL'deki hızlı değer kaybının ardında yeni bir haber olmadığını söyleyen bir bankacı, "Bayram öncesi artan TL talebinin kuru baskıladığını görmüştük, bu talebin bitmesi ile yeniden dövize talep gözleniyor. Henüz hacimler zayıf, bu yüzden alıcı/satıcı dengesinde anlamlı bir durum yok" dedi.

Piyasaların önünde ağustos ayı enflasyon verileri ve 13 Eylül’de yapılacak Merkez Bankası PPK toplantısı var. Analistlere göre, dolar kurundaki yükselişin enflasyona esas etkisi eylül ayı verilerinde görülecek. Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump ve yaptırımlara ilişkin gelişmeler de yakından izlenecek.

Yurt içi piyasalarda bugün ise TCMB'nin kapasite kullanımı raporu izlenecek.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, bayram tatili nedeniyle verilen uzun aradan sonra yeni haftaya yüzde 0,82 artışla 90.921,33 puandan başladı. BIST, 91.163 puana kadar yükseldi.