ARGE 250


Dolar/TL 3 ayın en düşük seviyesini gördü

Turkishtime Dergi

Türk Lirası, dünün ardından bugün de gelişen ülke paralarındaki güçlenmeye öncülük ediyor. Dolar/TL bugün yüzde 1 düşüşle 5,4975 seviyesine kadar geriledi.

Türk Lirası, küresel piyasalarda genel anlamda görülen temkinli seyre karşın dolar karşısında güçlenmeye devam ediyor. Uluslararası piyasalarda dolar endeksi ve ABD tahvil faizleri yukarı yönlü hareket ederken, yurtiçinde 3 ayın en düşük seviyelerine geldi.

Dolar/TL, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu dün yaklaşık üç ayın en düşük seviyesi olan 5.5050'ye kadar geriledikten sonra bu sabah 5.55 civarında güne başladı. Yeniden yönünü aşağı çeviren kur, 5.50 seviyesinin altını gördü. Euro ise 6.25 seviyesine kadar indi.

Küresel gelişmeleri izleyen piyasalar yarın içeride açıklanacak olan Enflasyon Raporu'nu bekliyor.

ABD'li rahip Andrew Brunson'un ülkesine dönmesi sonrası Türkiye ABD ilişkileri ve yaptırımlara ilişkin iyimser beklentilerle dolar/TL önceki hafta 5.52'li seviyelere kadar gerilemiş ancak 5.50 seviyesini kıramamıştı.

TL'deki güçlenmeye karşın borsa cephesinde ise dış piyasalara da bağlı olarak satıcılı seyir etkili oluyor. Borsa İstanbul, yeni haftada yüzde 1'in üzerinde kayıpla 90 bin seviyesinin altında.