Turkishtime AR-GE 250


Dolar/TL haftaya sert hareketlerle başladı

Turkishtime Dergi

ABD-Çin ticaret savaşında gerilimin yeniden tırmanması, piyasalarda oynaklığın artmasına neden oldu. Yuan 11 yılın zirvesini görürken, dolar/TL gece sığ piyasada 6.30 seviyelerine kadar çıktı. Kur yurtiçi piyasada 5.80'in üzerinde işlem görüyor.

Çin'in cuma günü 75 milyar dolar değerindeki ABD ürününe, gümrük vergisini yüzde 5 ya da yüzde 10 artıracağını açıklamasının ardından, ABD Başkanı Donald Trump da sosyal medya hesabı üzerinden "1 Ekim'den başlamak üzere Çin'den gelen ve şu anda yüzde 25 gümrük vergisi uygulanan 250 milyar dolarlık ürüne yüzde 30 oranında vergi uygulamaya başlayacağız. Ayrıca halihazırda yüzde 10 vergi uygulanan 300 milyar dolar değerindeki Çin ürünü de 1 Eylül itibariyle yüzde 15 oranında vergilendirilmeye başlanacak" paylaşımında bulundu.

Dolar/yuan paritesi ise 7,1491 ile son 11 yılın en yüksek seviyesini gördü.

ABD Başkanı Trump'ın Çin'in misilleme adımına Çin'den ithalata tarifeleri 5'er puan daha yükselterek yanıt vermesinin uluslararası piyasalarda yarattığı sert hareketler ve Çin Yuanı'ndaki değer kaybı Türk Lirası'nda da kendini gösterdi.

Dolar/TL cuma gününü 5,7645'ten tamamlamasının ardından bugün artan jeopolitik riskler ve ticaret savaşı endişeleriyle 6,3370 ile yaklaşık bir yılın en yüksek seviyesini gördü. Dolar/TL 5.80'in üzerinde işlem görüyor.