ARGE 250


Dolar/TL, haftanın en düşük seviyesinde

Turkishtime Dergi

Dolar/TL, aşağı yönlü hareketini sürdürerek 6.41 ile haftanın en düşük seviyesini gördü.

Merkez Bankası'nın (TCMB) 13 Eylül'deki PPK toplantısında faiz artışı yapacağına yönelik beklentiler ve gelişmekte olan ülke para birimlerindeki olumlu havaya paralel dolar/TL 6.45 seviyesinin altına geriledi. Dolar/TL 6.4150'ye kadar geriledi. Böylece dolar karşısındaki günlük değer kazancı yüzde 2.5'e ulaşan TL en iyi performansı gösteren gelişmekte olan para birimi konumunda.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, "TCMB'nin faiz artışı yapacağına yönelik beklentiler, ABD'de dün açıklanan özel sektör istihdamının beklentilerin altında kalması nedeniyle gelişmekte olan ülke para birimlerinde görülen rahatlama dolar/TL'de aşağı hareketi destekliyor" dedi ve şöyle devam etti: "Öte yandan İdlib konusunda geliştirilen diplomasi de sorunun diplomatik yollarla çözülebileceği algısını canlı tutuyor. Dolar/TL'de 6.45 seviyesi önemli destek. Bu seviyenin altında kalıcı olunması halinde 6'nın altına hareket başlayabilir."

TCMB'nin faiz artışına birçok analist kesin gözüyle bakarken, ne kadarlık artış yapılacağına yönelik belirsizlik söz konusu. Analistler reel faizleri tekrar pozitif alana çekmek ve piyasalara güven telkin etmek için 1,000 baz puana varan oldukça yüklü faiz artırımı yapılması gerektiğine dikkat çekiyordu.