ARGE 250


Dolar ve euro zirveden inmiyor

Turkishtime Dergi

Dolar/TL, bugün 5.44'e yaklaştı. Euro, 6.31'in üzerine çıkarak rekor kırarken, sterlin 7.0079 ile zirve yaptı.

ABD ile Türkiye arasındaki yaptırım krizinin diyalog ve diplomasi yolu ile çözülmesi için görüşmeler yapılıyor, ancak şimdilik olumlu bir haberin gelmemesi yanında yurt dışı basında yer alan negatif haberler piyasalardaki volatiliteyi artırdı.

Yaptırım krizinin çözülmesi için Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal önderliğinde 9 kişilik heyet, ABD'de görüşmeler yapıyor. ABD Dışişleri yetkilileri ile yapılan görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, görüşmede rahip Brunson konusu dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok meselenin ele alındığını bildirdi. Nauert, ayrıca görüşmelerin de devam ettiğini belirtti. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı ile yapılan görüşmenin ardından Türk Heyeti ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdi.

ABD ile yaşanan 'Brunson' krizi sonrası hafta başı 5.4250 seviyesine kadar yükselen dolar/TL, iki ülke arasında ön mutabakat sağlandığı haberleri ve Türk heyetinin ABD'ye gitmesi ile sakinleşmişti.

Dün Türk heyeti ile ABD heyetinin görüşmesi sonrası ABD Dışişleri Sözcüsünden gelen açıklamada, görüşmelerin devam ettiği ve Brunson da dahil ikili ilişkileri ilgilendiren birçok konunun ele alındığı ifade edildi.

Türkiye tarafından gelen açıklamada ise Brunson'ın serbest bırakılmasının ABD’ye taahhüt edilmediği söylendi. Bu açıklamanın ardından TL'de kayıplar derinleşti.

Dün akşam piyasaların kapanış saatlerinde 5.30 civarında olan dolar/TL, bu sabah yüzde 3'ü geçen yükselişle 5.4391 seviyesine geldi. Euro ise 6.31 seviyesine çıkarak zirve yaptı. Euro ve dolardaki zirvelerden sonra döviz sepeti 5.8784 seviyesine kadar yükseldi.

Diğer taraftan İngiliz Sterlini 7.0079'a çıkarak rekor kırdı.

Bugün yurt içi piyasalarda önemli bir veri bulunmazken, yurt dışında ABD verileri takip edilecek.