ARGE 250


Dolarda rekor yürüyüşü devam ediyor

Turkishtime Dergi

TL varlıklarda kayıp yeni haftaya başlarken devam ediyor. Türkiye-ABD arasındaki ilişkilerine yönelik gelişmeler yakından izleniyor.

Cuma günü 5.0800 seviyesinde dengelenen dolar/TL yeni güne yükselişle başladı ve yeni tarihi zirve olan 5.1962 seviyelerine kadar çıktı. Diğer taraftan euro 6 lira ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü. TL'nin tarihi zirveyi görmesiyle birlikte dolar karşısında yılbaşından bu yana değer kaybı da yüzde 30'a dayandı. Analistler kurda net gevşemenin oluşması ve rahatlama görülmesi için 5 ve 4.98 altına inilmesi gerektiğini belirtiyor.

Öte yandan Türkiye'de tahvil faizleri de yükseliş trendini sürdürüyor. 10 yıllık tahvillerin bileşik faizi, bugün 40 baz puanlık artışla rekor seviye olan yüzde 19.59'a çıktı. Gösterge faiz, son beş gün içerisinde toplam 124 baz puan yükselmiş oldu. 2 yıllık gösterge tahvil faizi ise haftanın ilk işlem gününde 16 baz puan artarak yüzde 21.84 seviyesinde seyrediyor.

TL tarafındaki bozulmanın yanı sıra tahvil tarafında asıl endişe yaratan unsurun yükselen enflasyon olduğunu belirtiliyor. Enerji zamları, ekmek, süt, ulaşım gibi diğer olası zamların enflasyon görünümünü olumsuz kıldığı vurgulanıyor.

Borsa cephesinde de yeni hafta satıcılı başladı. BIST 100 Endeksi 93.500 seviyelerine doğru gerilerken, borsada yüzde 2'ye yakın değer kaybı söz konusu.