AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Güzel haber: Amerika'da faiz artırımı ihtimali azaldı!

Barış Soydan

Akbank Ekonomik Araştırmalar biriminin dünya piyasalarına ilişkin son analizi...

  • Dün ABD'de açıklanan dayanıklı mal siparişleri verisinin beklentilerin üzerinde güçlü gelmesi, finansal piyasalarda yaşanan volatiliteye rağmen ABD' de ekonomik toparlanmanın dirençli devam ettiğine işaret ediyor. Ayrıca New York Fed Başkanı Dudley’nin, ilk faiz artırımının Eylül ayında gerçekleşme ihtimalinin azaldığına işaret eden açıklamaları da, önce ABD hisse senedi piyasasına ardından küresel piyasalara yönelik risk algısının iyileşmesine yardımcı oldu.

   

  • Fakat; bir miktar iyileşme göstermiş olsa da ABD hisse senedi piyasasında volatilitenin halihazırda %30 seviyesinin üzerindeki yüksek seyri; Çin kaynaklı belirsizliklerin yayılma etkisinin kalıcı azalması için, bu olumlu ekonomik veri akışının sürmesi gerektiğine işaret ediyor. Bu açıdan, bugün açıklanacak ABD 2. çeyrek büyüme revizyonu küresel piyasaların yönü açısından önem arz edecek.

   

  • Yurtiçi piyasalarda $/TL kuru, risk algısındaki kısmi iyileşme ile, bir miktar gerilemiş görünüyor. Bu olumlu dinamik, TL cinsi aktiflerin açılışta bir miktar olumlu seyrine neden olabilir. Fakat volatilitede yaşanan gerileme, piyasanın $/TL’nin yeni seviyelerine alışmaya başladığının bir göstergesi.

   

  • Dolar endeksi DXY, New York Fed Başkanı Dudley’nin açıklamalarına rağmen, artan risk iştahı ile güçleniyor. Dudley, Eylül ayında faiz artırımının geçtiğimiz birkaç hafta önceye göre daha az gerekli olduğunu söylerken, kısa vadeli piyasa hareketlerine aşırı tepki verilmemesi gerektiğini de belirtti. Nitekim, Eylül ayında faiz artırımı beklentileri de gerilemiş durumda: Ay başında piyasanın %48’i Eylül’de faiz artırımı beklerken, bu oran şu anda %24 seviyelerinde. Güvenli liman talebiyle hafta başından değerlenen euro ve yen geri çekiliyor; €/$ 1,1340, USD/JPY 120 Dolar endeksi DXY ise yeniden 95 seviyelerinde. Toparlanan risk algısı ve Dudley’nin açıklamalarıyla gelişmekte olan ülke para birimlerinde de sınırlı toparlanma görülüyor. Buna paralel, $/TL 2,9295, döviz sepeti 3,1275 seviyelerinde.

   

  • ABD dayanıklı mal siparişleri beklentileri aştı. Temmuz ayı dayanıklı mal siparişleri aylık %2 artışla beklentileri (-%0,4) aşarken, Haziran ayı verisi de %3,4’ten %4,1’e revize edildi. Artışın büyük bir kısmı volatil seyreden savunma sanayi siparişlerinden (aylık+%22,3) kaynaklanırken, çekirdek sermaye siparişlerindeki aylık bazda %2,2’lik artış konut dışı yatırım harcamalarının güçlendiğine işaret etti.

   

  • ABD borsaları ralli yaptı; ABD hisse senedi endeksleri Fed’in Eylül ayında faiz artırmayacağı beklentileri ve olumlu ABD verisi ile birlikte dün %3,9-%4,2 arası yükseliş kaydettiler. ABD’deki yükselişlerin etkisiyle bu sabah Asya borsalarında da yükselişler görülüyor: Çin’in Şangay endeksi %1,6, Japonya’nın Nikkei-225 endeksi %1,4 artıda. Diğer taraftan, Avrupa borsalarında dün satışlar devam etti; %0,8-%2,4 arası kayıplar görüldü. BIST-100 ise, öğleden sonra gelen alımlarla günü 73.615 seviyesinden yatay kapattı.

   

  • ABD’de devlet getirilerinin hızlı yükseliş bir miktar hız kesti. Hafta içinde %1,92 seviyelerinden %2,10’ların üzerine hızlı bir şekilde yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi, dün olumlu gelen dayanıklı mal siparişlerinin ardından görece sınırlı bir artış ile %2,18 seviyelerine yükseldi. Yurtiçi tahvil piyasalarında da global risk iştahındaki toparlanmanın devam etmesiyle gösterge tahvil getirisi %11,04’e 10 yıllık getiri ise %10,24’e geriledi. 5 yıllık CDS primi de 270 baz puana gerilemiş durumda.

   

  • Petrol de görülen toparlanma diğer piyasalarda göre bir miktar daha sınırlı oldu. WTI ve Brent varil başına sırasıyla 40 ve 45 $’in altındaki seyirlerini sürdürüyor. Altın da ise olumlu ABD verisi sonrası düşüş hızlandı ve bu sabah  128 $/ons seviyelerinden işlem görüyor.