Turkishtime AR-GE 250


Dünya piyasalarında son durum (14 Aralık, Perşembe)

Barış Soydan

Petrol fiyatlarındaki zayıf seyir, piyasa algısını olumsuz etkiliyor…

 

  • Dün göreli olumlu Çin verisinin ardından toparlanma yaşayan risk algısı, petrol fiyatlarının yönünü tekrar aşağı çevirmesi ile yeniden zayıfladı. ABD hisse senedi piyasalarında yaşanan hızlı geri çekilme ve bir bölgesel Fed başkanının koşulların  Fed’in daha önce açıkladığı projeksiyondan daha yavaş faiz artırımına neden olabileceğini  belirtmesi; ülkede ekonomik büyümenin, küresel konjonktürden izole olmadığını ortaya koyuyor. Çin yönetiminin referans kur seviyesini daha düşük açıklamasına rağmen yuanın değer kaybetmeye devam etmesi ise, belirsizliklerin devam ettiğinin bir işareti.

 

  • Yurtiçi piyasalarda ise, 2016 yılına ilişkin daha olumlu beklentiler ve uygun değerleme seviyeleri, risk algısının göreli istikrarlı seyrettiği bir günde özellikle Türk Lirası’nın ve hisse senedi piyasasının olumlu seyretmesine yol açıyor. Dün ek olarak, piyasa faizlerinde yaşanan düşüşler de diğer riskli aktiflere destek oldu. Ancak tekrar zayıflayan risk algısı, bu sabah yerel piyasaların da seviye kaybetmesine neden olabilir. Bugün açıklanacak TCMB beklenti anketinde, son piyasa gelişmeleri ışığında özellikle enflasyon ve 1 haftalık repo faizi ile ilgili beklentilerin takip edileceğini düşünüyoruz.

 

  • Boston Fed Başkanı Rosengren, global ekonomi ve ABD ekonomik büyümesindeki yavaşlama, FED’i faiz artırımlarında beklentilerden daha kademeli olmaya zorlayabileceğini belirtti. Çin hisse senedi piyasasındaki değer kayıpları, zayıf petrol fiyatları ve diğer faktörlerin global büyümenin daha da yavaşladığına yönelik endişeleri de artırdığı belirtti. Enflasyonun da zayıf seyrettiği de dikkate alındığında, bu durumun  faiz artırım hızını yavaşlatabileceğine dikkat çekti.

 

  • Brent petrol 30 $’ın altını test etti. Petrol fiyatları ABD’de açıklanan  stok verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle gerilerken, Brent petrol Iran’ın petrol arzını daha da arttırabileceğini beklentileriyle daha hızlı geriledi ve Asya seansında 29,7 $/varil’i test etti.

 

  • Hisse senedi piyasalarında satışlar hakim. ABD borsaları, riskten kaçınma eğiliminin artması ve petrol fiyatlarının düşmesinin etkisiyle günü sert düşüşle tamamladı. S&P endeksi %2,5 düşüş gösterirken, günü 1.890 ile Eylül sonundan bu yana en düşük seviyesinden  kapattı. Avrupa borsalarında DAX  günü %0,2 değer kaybıyla, CAC-40 %0,3 primle sonlandırdı. Yurt içinde BİST-100 endeksi günü %1 artışla 72.509’dan tamamladı. Asya borsalarının genelinde satıcılı bir seyir görülüyor: Nikkei-225 %2,7 düşüşle işlem görüyor. Çin ise bu sabah %2 primli.

 

  • Çin yuanı, Çin  Merkez Bankası’nın (PBoC) yuan referans seviyesini güçlü belirlemesine rağmen, zayıflamayı sürdürüyor. Yuandaki değer kaybında, off-shore piyasada %94 ile rekor seviyeleri gören gecelik borçlanma faizlerinin yeniden %3,6 seviyelerine gerilemesinin ardından, off-shore yuanda görülen değer kaybı etkili oluyor. Bugün İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizini %0,50’de sabit tutması bekleniyor; petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon görünümünü bozmasının ve ekonomik toparlanmadaki kısmi yavaşlamanın yanı sıra Avrupa Birliği’ne üyeliğe ilişkin yapılacak oylama BoE’ye ilişkin bu beklentide etkili oluyor. GBP/USD Mayıs 2010’dan bu yana en düşük seviyelerde: 1,4415. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün görülen toparlanmanın ardından; bu sabah bir miktar satıcılı bir seyir hakim. Endonezya rupiahı, bu sabah artan jeopolitik risklerle %0,9 satıcılı. TL ise bu sabah pozitif ayrışıyor: $/TL 3,0235, döviz sepeti 3,1560 seviyelerinde.

 

  • ABD’de 10 yıllıklarındaki düşüş sürüyor, 10 yıllık getiri risk iştahındaki düşüş ve gerileyen petrol fiyatlarıyla %2,08’e kadar gerilemiş durumda. Yurtiçinde ise görülen yabancı talebiyle, 10 yıllık getiri dün %11,09’a kadar geriledi. Bu sabah açılışta getirilerde yukarı yönlü bir hareket bekliyoruz.

(Akbank'ın araştırma notundan...)