ARGE 250


Dünya ve Türkiye piyasaları haftanın son gününü nasıl geçirdi?

Barış Soydan

 

İşte Akbank Ekonomik Araştırmalar'ın son dakika yorumu.

 

 • Döviz sepeti 3 seviyesini test etti…
  • Çin Yuan’ında yaşanan kademeli devalüasyonların ardından ABD’de perakende satışlar verisinin de güçlü gelmesi, riskli aktiflerin ve gelişmekte olan ülke yerel piyasalarının haftalık bazda performansının zayıf seyretmesini getirdi. ABD’de Temmuz ayında gerçekleştirilen Fed toplantısı veri bağımlı para politikası çerçevesini korurken, ilk faiz artırımının bu yıl içinde yapılacağı yönündeki projeksiyona uyumlu bir görünüm çizmişti. Fed politika faizinde ilk adımın zamanlaması hala net olmamakla birlikte; perakende satışlar verisinde gözlenen güçlü seyir, ABD’de ilk faiz artırımına bir adım daha yaklaştığımızın bir göstergesi.

   

  • Artan küresel belirsizliklerle halihazırda zayıf seyreden risk algısının varlığında, yurtiçi haber akışının da olumsuz olması, Türk Lirası’nın ve yurtiçi piyasaların negatif ayrışmasına neden oluyor. Bugün açıklanacak Ağustos ayı TCMB beklenti anketinde, özellikle orta vadeli enflasyon beklentilerinin döviz kurundaki volatiliteye nasıl tepki verdiği piyasalarca izlenecek.

   

  • Çin yuanı’ndaki volatilite azalıyor. Çin Merkez Bankası’nın dün yaptığı kuru destekleyici açıklamalarının ardından bu sabah devaülasyona gitmedi; USD/CNY 6,40 seviyelerinde yatay seyrediyor. €/$, 1,1150 Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün değer kaybı devam etti; Brezilya reali %1,1, Rusya rublesi %0,7 geriledi. Bu sabah göreli sakin bir seyir hakim.

   

  • TL cinsi aktiflerde sert satışlar görüldü. Dün yapılan görüşmelerden koalisyon sonucunun çıkmaması ve 3 ay içerisinde erken seçim yapılması ihtimalinin artmasıyla TL’de sert değer kayıpları görüldü. $/TL bu sabah 2,84, döviz sepeti seviyelerini 3,0 seviyelerini gördü. BIST-100802 seviyelerine kadar gerileyerek, 8 Haziran sonrası en düşük seviyeyi gördü. Kapanışa doğru gelen tepki alımlarıyla kayıplarının bir kısmını geri alan endeks günü %1,4 kayıpla kapattı. Endeksin bugüne de satıcılı başlaması bekleniyor. Tahvil getirilerinde ise yükseliş göreli sınırlı oldu: Gösterge faiz 12 baz puan yükselerek %10,13, 10 yıllık getiri 20 baz puan yükselerek %9,84 seviyelerine ulaştı.

   

  • ABD’de perakende satışlar beklentilere paralel olarak toparlanma gösterdi. Temmuz’da satışlar aylık %0,6 artış gösterirken, bu artışta otomobil satışlarındaki güçlü artış etkili oldu. Benzin satışlarında daha sınırlı artış görülürken, petrol fiyatlarındaki düşük seyre bağlı olarak önümüzdeki aylarda satışların azalış göstermesi beklenebilir. Büyüme içinde hanehalkı harcamalarının yaklaşık %70 ile büyük bir kısmını oluşturduğu düşünüldüğünde bu verinin seyri önem taşıyor. İşsizlik maaşı başvuruları ise 8 Ağustos ile biten haftada haftalık olarak 5 bin kişi artarak 274 bin ile beklentilere yakın gerçekleşti.

   

  • ABD’den gelen olumlu perakende satışlar verisinin ardından tahvil getirileri sınırlı yükseldi. Çarşamba günü %2,08 ile Mayıs sonundan bu yana en düşük seviyelerine gerileyen ABD 10 yıllık getirisi yükselişini ikinci güne taşıdı ve %2,19 seviyelerinde. 2 yıllık getiri de bir miktar daha sert bir yükseliş ile %0,71 seviyelerine ulaştı.

   

  • ABD borsaları dün yatay seviyelerden kapanış gerçekleştirdi. Çin’deki devalüasyonun etkisiyle iki gün değer kaybeden Avrupa borsalarında dün ise toparlanma görülürken, endeksler %0,6-%1,5 arasında artış gösterdi. Asya borsaları bu sabah genel olarak yatay bir seyir izliyor.

   

  • WTI tipi petrol son 6,5 yılın en düşüğüne geriledi. Petrolde arz tarafı güçlü seyretmeye devam ederken, Çin Yuan’ındaki devalüasyonunun da talebi aşağı çekeceği yönündeki beklentiler ile fiyatlar gerilemeye devam ediyor. Bu sabah WTI petrol 42 $/varil’in altına sarkarken, Brent petrol de görece daha sınırlı bir düşüş ile 49,5 $/varil seviyesinde.