OSB Yıldızları Araştırmması


EBRD'den öncü imalatçıya 150 milyon euro kredi

Turkishtime Dergi

EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso, bu hafta, imalat sektöründen öncü bir şirkete 150 milyon euroluk kredi sağlamak üzere imza atacaklarını söyledi.

Türkiye'ye ziyarette bulunan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkanı Odile Renaud-Basso, finansman sağlayacakları projelere ilişkin bilgiler paylaştı. Bugüne kadar 175 proje aracılığıyla 6,6 milyar euro yeşil finansman sağladıklarını söyleyen EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso, bu haftaki ziyarette, imalat sektöründen öncü bir şirkete 150 milyon euroluk kredi sağlamak üzere imza atacaklarını söyledi. Renaud-Basso “Bu finansmanın bir kısmı, Kredi Piyasası Birliğinin yeşil kredi ilkelerine göre yapılandırıldı ve Türk imalat sektörüne yönelik onaylanan ilk yeşil kredi olacak” dedi.

Renaud-Basso, “Bu yıl sonu itibarıyla Türkiye'ye sağladığımız finansman 1,5 milyar euroyu bulacak, bunun yarısı ise yeşil finansman olacak” diye konuştu.

Kadın girişimcilere 600 milyon euro kaynak

Türkiye'de çevre dostu yatırımların artacağını söyleyen EBRD Başkanı, “Yeşil Ekonomi Finansman Fonu kapsamında Türkiye'ye sağlayacağımız 500 milyon euro, Türkiye'de düşük karbonlu yatırımları artırma çabalarımızın bir parçası. Yönetim kurulumuzun bu finansmanı 24 Kasım'da onaylaması bekleniyor. Daha sonra bu fon özel sektörü, belediyeleri, enerji verimliliği ve küçük ölçekli yenilenebilir projelerine yatırım yapmak isteyen haneleri finanse etmek için Türk bankaları veya finansal kiralama şirketlerine aktarılacak” diye konuştu.

Öte yandan EBRD kadınların iş hayatına katılımını desteklemek için Türk bankalarına 600 milyon euro kaynak sağlayacak. EBRD tarafından yayımlanan bültene göre finansman Türkiye'deki bankalar üzerinden kadın girişimcilere kullandırılacak.

Kaynak: AA