AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


ECB, yeni faiz artışına kapı aralayabilir

Turkishtime Dergi

Avrupa Merkez Bankası'nın, 2024 için projeksiyonunda enflasyonu yüzde 3'ün üzerinde tahmin etmesi bekleniyor. Bu nedenle ECB'nin faizi artırma beklentisi güçleniyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın perşembe günü yapılacak Yönetim Konseyi toplantısında sonra açıklayacağı makro ekonomik projeksiyonlarda, enflasyonun 2024 yılında yüzde 3'ün üzerinde kalmaya devam edeceğini öngörmesi bekleniyor.

Enflasyonun yüzde 2 hedefinin üzerinde kalacağı projeksiyonlarının ECB'nin Yönetim Konseyi toplantısında art arda onuncu kez faiz artırması ihtimalini güçlendiği değerlendiriliyor.

Kaynak, ECB'nin bugün başlayan ve 2 gün sürecek Yönetim Konseyi'ne sunacağı üç aylık projeksiyonların 2024 yılında enflasyonu yüzde 3'ün üzerine çıkaracağını öngördüler.

Güncellenen 2024 projeksiyonu merkez bankasının yüzde 2'lik hedefinden, piyasanın yüzde 2,7 olan beklentilerinden ve Haziran ayındaki yüzde 3'lük tahminden daha yüksek olacak.

Konuya yakın kaynaklara göre, faiz konusunda karar kolay verilmeyecek ve toplantı için resmi tekliflerin henüz sunulmadı. Ancak yakından güncellenecek 2024 rakamlarının enflasyonu düşürmenin daha önce düşünülenden daha zor olabileceği yönündeki korkuları doğrular görünmeleri halinde faiz artırımı yönünde bir karar alınması olasılığı güçlenecek.

Kaynaklar, ECB projeksiyorlarında büyüme tahmininin bu yıl ve 2024 için kabaca piyasa beklentilerine paralel olarak düşürüleceğini ifade ettiler.

Ekonomistler Euro Bölgesi'nin bu yıl yüzde 0,6 ve 2024 yılında yüzde 0,9 büyüyeceğini öngörüyorlar