AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


En yaratıcı 10 sigorta ürünü

Sigorta denildiğinde tüketicilerin aklına ilk olarak 'zorunlu trafik sigortası ve kasko' gelirken, bir yandan da sektörün önde gelen oyuncuları sigorta bilincini en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen 'inovatif' ürünlerle rekabet ederek tüketicileri şaşırtıyor. Yüzde 1.5 sigortalılık oranı ile halen Avrupa'nın gerisinde olmamız, 19 milyonluk genç nüfus ile pazarın gelişme potansiyeli sigorta firmalarını niş alanlarda daha sıkı bir rekabete yöneltiyor.
Türkiye Sigorta Birliği verilerine göre, 2010 yılında yüzde 13.6, 2011'de yüzde 21.5, 2012'de yüzde 15.5 ve 2013'te yüzde 22.2 büyüyen sektörün 2014 yılındaki prim üretimi bir önceki yıla göre sadece yüzde 7 oranında artarak yaklaşık 26 milyar liraya ulaştı. Sektörün geçen yıl otomotiv pazarının da daralmasıyla son beş yılın en yavaş büyümesini gerçekleştirmesi ise bu yıl niş ürünlerle kârlılık ve verimliliğe odaklanan sektörün büyüme hedefini yüzde 10-12 seviyelerine taşıyor. Geliştirilen inovatif sigortaların odak noktası ise tüketicilerin karşılaşabileceği farklı riskleri keşfederek günlük yaşamı çok daha kolaylaştırmaya yönelik olmaları... Mikro bakış açısıyla işkollarına özel olarak hazırlanan bu ürünlerin mobil ve perakende satış noktalarıyla da farklılaştığını gözlemliyoruz.

1- ATM dolandırıcılığına son
Sigorta Cini

Türkiye’de 10 yılı aşkın süredir bireysel emeklilik ve hayat sigortası alanında hizmet veren ING Emeklilik’in adı geçen yıl sigorta ve yatırım yönetimi şirketlerini Avrupa’daki bankacılık operasyonlarından ayırma kararı alan ING Group'un sigortacılık faaliyetlerini NN Group çatısı altında yürüteceğini duyurmasının ardından değişmiş ve 'NN Hayat ve Emeklilik' olmuştu.

NN Group'un çatısı altında NN Hayat ve Emeklilik şirketinin yanı sıra faaliyet gösteren bir diğer şirket olan Sigorta Cini ise, Türkiye'nin ve dünyanın ilk perakende sigorta mağaza zinciri olmasıyla dikkatleri çekti. Şirket, sigorta müşterilerinin gittikçe daha fazla karşılaştırma yapmak ve ürünleri anlama isteğinden yola çıkarak Nisan 2013'te kuruldu. Beş ilde 17 mağazaya ulaşan Sigorta Cini, mağazalarına gelen müşterilere AKSigorta, AXA Sigorta, ERGO, Groupama, HDI Sigorta, Mapfre Genel Sigorta ile NN Hayat ve Emeklilik gibi yedi farklı sigorta firmasının ürünlerini karşılaştırarak tüketiciye en iyi teklifi sunuyor. Pazarın Türkiye'de önümüzdeki dönemde daha da büyüyeceğini belirten Sigorta Cini Genel Müdürü Pieter-Bas Vos'a göre, sundukları en yaratıcı ürünler arasında tüketicilerin ATM’den para çekerken karşılaşabilecekleri risklere karşı kendilerini tam koruma altına alan ATMguard dikkati çekiyor. Vos, “Bu ürün Bronz, Silver ve Gold paket seçenekleriyle para çekerken uğranabilecek herhangi bir soygun veya dolandırıcılık sonucunda çalınan nakit parayı, hesaptan zorla para çektirmeyi, ATM’lere kurulan yasa dışı düzenekler aracılığıyla banka kartınızla hesabınızdan para çekilmesini, PIN şifresiyle veya benzeri yasa dışı işlemler sonucu yapılan sahtekarlıkları, kapkaç sonrası ATM hırsızlığını, çalınan doküman ikamesini ve ATM hırsızlığına bağlı kazaen vefatı kapsıyor” dedi.

2- İhracatçıya fidye sigortası
AIG Sigorta

Ticari sigortalarda yenilikçi ürün kategorisinde karşımıza çıkan CyberEdge ile Fidye ve Şantaj Sigortaları, özellikle yurtdışında iş yapan firmalar için oluşturulmuş. AIG Sigorta'nın Genel Müdürü Süleyman Sağıroğlu, “Ticari sigortalarda siber risklere karşı geliştirdiğimiz CyberEdge veri sızıntısı, kaybı ya da ihlalinin sadece olası finansal etkilerini değil, aynı zamanda geleneksel sigorta teminatı ile profesyonel danışmanlığı birleştirerek, kişisel ve kurumsal itibara ve bilgi işleme etkisini de azaltmaya yardımcı olacak bir içeriğe sahip. Farklılaştığımız bir diğer ürün de Fidye ve Şantaj Sigortaları. Ülkemizde önemli başarılar kaydeden Türk firmaları giderek yurtdışında daha çok projelerde ve faaliyetlerde yer aldıkça bu ürüne olan ihtiyacın arttığını görüyoruz" diye konuştu. Bu yıl "Çevre Hukuki Sorumluluk Sigortası" üzerinde çalışacaklarını kaydeden Sağıroğlu, "Sektörde tehlikeli madde taşıma ve sorumluluk alanlarında sunulan ürünler var, ancak bunların kapsamını dikkatlice incelemek gerektiğini düşünüyoruz. AIG çevre hukuki sorumluluk sigortası ürününün tedrici hasarları da kapsadığını belirtebiliriz” dedi.

3- Çocuklara da maaş bağlanabiliyor
Allianz Hayat ve Emeklilik & HSBC

HSBC'nin Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. işbirliği ile sunduğu, hem birikim hem de risk teminatı içeren Büyüyen Çocuk Sigortası’nda müşterilerin çocukları için ödediği primler, seçtikleri süre içinde yıllık en az yüzde 3 getiri garantisiyle birikip, her yıl elde edilen kâr paylarıyla büyüyerek yatırıma dönüşüyor. Sigorta süresinin sonunda ise bu birikim, müşterilerin çocuklarına toplu olarak ödeniyor ya da tercihlerine göre 5 veya 10 yıl süreli maaş bağlanıyor. Sigorta yaptıran kişinin vefatı durumunda, prim ödemesinin durduğunu ve kalan süreye ait primlerin son yatırılan prim tutarı üzerinden ödenmiş kabul edildiğini belirten HSBC Türkiye Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Taylan Turan, "Süre sonunda çocuk, tüm primleri ödenmiş bir şekilde, toplu para veya isterse 5 ya da 10 yıl süreli maaş alabiliyor" dedi.

4- Danışmanlık veren ilk kasko!
Ray Sigorta

Yoğun iş temposu nedeniyle trafik ve kasko gibi sigorta ihtiyaçlarını genellikle eşleri vasıtasıyla karşılayan kadın sürücüler için Ray Sigorta’nın sunduğu Prenses Kasko, hasar anında sigortalı aracı bulunduğu yerden alıyor ve onarımı yapıldıktan sonra sigortalının adresine bırakıyor. Lastik patlaması durumunda Prenses Kasko sahibi kadın sürücüler, 0212 444 4 RAY (729)’ı arayarak lastiğini değiştiriyor, araçlarının benzininin bitmesi durumunda ise araçlarının çekilmesi sağlanıyor. Ancak ürünün beraberinde getirdiği ayrıcalıklı hizmetler de oldukça dikkat çekici... Örneğin, haftasonu için bir organizasyon yapmak istediniz, Prenses Kasko size kültürel aktiviteler hakkında bilgi verdiği gibi organizasyonunuzu da planlıyor. Çocuğunuz için doğumgünü partisi organize etmek istediğinizde ise festival, şenlik, tiyatro gibi aktiviteler hakkında danışmanlık hizmeti veriyor, vizyona girecek çocuk filmleri hakkında bile haberdar ediyor. Ürünün sigorta sahibine getirdiği bir diğer avantaj da, sigortalının tüm tercüman ve simültane tercüman organizasyonunu, konferans salonu organizasyonu sağlaması, faks, bilgisayar, mobil telefon kiralanmasını organize etmesi ve hatta mesajların iş ortaklarına iletilmesini sağlaması...

5-İşsizin 'yemek sigortası' olacak
Sigortayeri

Sigorta sektöründe tüketicilerin tercihinin en ucuz ürünü alma yönünde olduğunu ancak yaratıcı ürünler sunarak farklılaştıklarını kaydeden Sigortayeri Genel Müdürü Erdem Can, kişilerin günlük yaşamlarını kolaylaştıracak, renkli ve oldukça uygun fiyatlı ürünleri portföylerine aldıklarını dile getirdi. Bu yaratıcı ürünler arasında park halindeki bir aracın hasarının karşılanmasını sağlayan Park Sigortası, alınan uçak biletini müşterinin kendi isteğiyle iptal etmesi durumunda tüm uçak bileti bedelinin geri ödenmesini sağlayan Keyfe Keder Uçak Bileti İptal Sigortası ve aracın lastiğinin patlaması durumunda lastiğin yeni bir lastik ile değiştirilmesini sağlayan Lastik Sigortası yer alıyor. Sigortayeri'nin portföyünde bu farklı ürünlere ek olarak yine ihtiyaca direkt hizmet edecek çok yaratıcı bir sigorta ürünü daha var: Aynı işsizlik sigortası gibi çalışan fakat kişinin işini kaybetmesi durumunda parasal gelir kaybının karşılanması yerine, aylık mutfak ihtiyaçlarını karşılayan Yemek Sigortası...

6- Etkinlik biletleri artık sigortalı!
Allianz Sigorta & Biletix

Allianz Sigorta ve Allianz Global Assistance'ın Biletix işbirliği ile geliştirdiği ve sektördeki en yeni sigorta ürünü Etkinlik Sigortası... Avrupa’da da örnekleri bulunan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Etkinlik Katılım Sigortası, Biletix web sitesi www.biletix.com adresinden bilet satın alan eğlenceseverlere, biletlerini satın alırken opsiyonlu olarak Ferdi Kaza Sigortası’yla birlikte sunuluyor. Allianz Sigorta Genel Müdürü Arif Aytekin, “Biletleriyle birlikte Etkinlik Katılım Sigortası da alan müşterilerin, özel şartlarda belirtilen risklerin gerçekleşmesi sonucu etkinliğe katılamamaları durumunda bilet ve hizmet bedelleri teminat altına alınıyor. Bilet alan kullanıcıya e-posta ile sertifika, poliçe genel ve özel şartları ve bilgilendirme formu iletilerek sigorta işlemi tamamlanıyor” dedi. Etkinlik Katılım Sigortası ilk etapta müzik, sahne sanatları, aile eğlencesi ve eğitim kategorilerindeki etkinlikler için geçerli...

7- Geri ödemeli hayat sigortası
AvivaSA Emeklilik ve Hayat

AvivaSA Emeklilik ve Hayat'ın Stevie Awards 2014 kapsamında, “Yılın En İyi Finansal Ürün ve Hizmetleri” kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü’ne layık görülen ürünü Geri Ödemeli Hayat Sigortası'nda sigorta süresi içinde risk gerçekleşmez ise ödenen primlerin tamamı geri alınabiliyor. AvivaSA Emeklilik ve Hayat Banka Sigortacılığı ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ali Önder Lülü, “Geri Ödemeli Hayat ürününde sigorta süresi katılımcının tercihine göre 12-20 yıl arasında belirlenebiliyor. Bu süre içinde, vefat veya kaza sonucu vefat gibi beklenmeyen bir durum oluştuğunda, poliçe başlangıcında karşılıklı olarak belirlenen teminat tutarı lehtara ödeniyor" diyor.

8- Kaza anında tek tuşla 'Kolayla'
Generali Sigorta

Online sigortacılık kavramının Türkiye’deki ilk uygulayıcısı Generali'nin sunduğu inovatif bir mobil uygulama olan Kolayla ile müşteriler araçları ile kaza yaptığında ya da yardıma ihtiyaç duyduğunda cep telefonları üzerinden tek bir tuşa dokunarak acil yol yardım hizmeti (GPS üzerinde müşterilerin koordinat bilgileri alınıyor) alabiliyor ve uygulama üzerinden anında hasar bildirimi yaparak “Kişisel Sigorta Danışmanlarının” canlı desteği ile tüm işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Generali Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Petar Dobric, "Müşteriler ihtiyaç anında KOLAYLA tuşu ile anında Kişisel Sigorta Danışmanı tarafından geri aranırken, 7/24 Skype üzerinden görüntülü konuşma imkanına sahip. Bunun yanı sıra özelleştirilebilir hava durumu ve trafik yoğunluk bilgisine de uygulama üzerinden ulaşılabiliyor” diye konuştu.

9- Trafik ve kasko tek poliçede
Liberty Sigorta

Liberty Sigorta, TrafiKasko ürünü ile trafik sigortası ve kaskoyu bir arada sunuyor. Tek poliçede tam güvence sağlayan ve çeşitli ödeme kolaylıkları sunan TrafiKasko ile müşteriler, araçlarının trafik sigortası ve kaskosunun ödeme ve yenileme tarihlerini ayrı ayrı takip etmek zorunda kalmıyor. Ürünün yoğun bir ilgi gördüğünü belirten Liberty Sigorta Genel Müdürü Defne Türkeş, satışlarının toplam kasko satışlarının yüzde 20’si gibi bir adede ulaştığını söylüyor. Ürünün bir özelliği de trafik sigortasında önümüzdeki aylarda başlayacak Doğrudan Tazmin sistemine de hazırlık niteliği taşıması... Doğrudan Tazmin Sistemi ile trafik sigortası olup, hasarla karşılaşan sigortalılar hasarlarını kendi sigorta şirketlerinden tazmin edebilecek.

10- Ayda 1 TL'lik MikroSigorta, 68 bin dar gelirliye ulaştı
Güneş Sigorta

Sigorta sektöründe inovatif ürünlerin başında kuşkusuz Türkiye'de sigorta alışkanlığı bulunmayan bir sosyoekonomik kitleye ilk kez ulaşan MikroSigorta ve MikroKonut sigortaları geliyor. Güneş Sigorta'nın Nobel ödüllü Prof. Dr. Muhammed Yunus ile ortaklaşa yürüttüğü, kadınlara iş kurabilmeleri için beyan esas olarak alınarak herhangi bir evrak istenmeden, teminat ve kefalet aranmadan, icra ve mahkemeye müracaat edilmeden sağlanan Mikrosigorta, ilk yıl için 100 TL ile 1000 TL arasında kredi verilen bir sigorta modeli. MikroSigorta ise MikroKredi kullanan dar gelirli girişimci kadınların sahip olabileceği; kaza sonucu ölüm, sürekli sakatlık teminatlarını kapsayan ve terör, deprem gibi doğal afetleri ayda yalnızca 1 TL ödeyerek 10 bin TL teminat altına alan ferdi kaza sigortası... Güneş Sigorta olarak dünyada bir ilk olan MikroSigorta ile güvence altına alınan kadın sayısının 68 binlere yükseldiğini belirten Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, “Bugüne kadar MikroSigorta kapsamında hasar ödemesi alan kişi sayısı 29. Yapılan toplam ödeme ise ferdi kaza tazminatı olarak 214 bin TL” dedi.