ARGE 250


Faizi değiştirmeyen Fed, 'sabır' mesajı verdi

Turkishtime Dergi

Faizleri sabit tutan Fed, "daha fazla kademeli artış" sözlerinden vazgeçti ve adım atmadan önce "sabırlı" olacağını söyledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz oranlarını sabit tutarak, küresel sorunlar ve ticaret ve bütçe müzakerelerine ilişkin çıkmazdan dolayı ABD ekonomisinin görünümünün belirsiz olduğu bir ortamda, üç yıllık sıkılaştırma politikasına son verebileceğinin sinyalini verdi.

Fed ayrıca faiz oranlarındaki "daha fazla kademeli artışlar" sözlerinden vazgeçti ve daha fazla adım atmadan önce "sabırlı" olacağını söyledi.

Artan enflasyon ve finansal istikrarın bir risk olarak kabul edilmemesi ve deniz aşırı ülkelerdeki büyümenin yavaşlaması ile federal hükümetin kapatılmasının ABD ekonomik görünümünü daha az belirli daha getiren "ters akıntılar" olmasıyla, Fed Başkanı Jerome Powell son haftalarda faiz artışı ihtimalinin "zayıfladığını" belirtti.

Powell, iki günlük politika toplantısının sona ermesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Şimdi, ters akıntılara ilişkin artan kanıtların yanı sıra genel olarak güçlü ABD makroekonomik performansının biraz çelişkili resmiyle karşı karşıyayız. Ortak algı risk yönetimi sabırla daha fazla netlik beklediğini gösteriyor" dedi.

Powell, ABD'nin ekonomik büyümesinin devam etmesinin hala "en olası sonuç" olduğunu söyledi. Ancak Powell, Fed'in ekonominin beklenenden daha hızlı büyüyeceğini belirttiği bir ay öncesine göre daha az emin konuştu.