ARGE 250


Fed, faiz indirimine hazırlanıyor

Turkishtime Dergi

Fed'in Haziran toplantısına ilişkin tutanaklar yetkililerin yakın zamanda politika genişlemesine gitme yönündeki eğilimlerini işaret etti.

ABD'de geçen hafta açıklanan tarımdışı istihdam verisi Fed'in faizleri 50 baz puan düşüreceğine beklentilerini azaltmıştı. Piyasalar 25 baz puanlık faiz indirimini daha olası bir seçenek olarak görüyorlardı.

Ancak Powell'ın dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin temkinli açıklamaları Fed'in 30-31 Temmuz tarihlerde yapacağı toplantıda daha büyük çaplı faiz indirimine gideceği beklentilerini yeniden canlandırdı.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin çoğu, son toplantıda ABD ekonomisine yönelik riskler ortadan kalkmazsa, yakında daha fazla teşvik gerekeceğini düşünürken, bazı yetkililer gelecek verilerin daha fazla bozulma göstermesi halinde faiz indiriminin uygun olacağını ifade ettiler.

Fed'in 18-19 Haziran tarihlerinde yaptığı ve bu yıl ilk kez faiz indirimi olasılığını gündeme getiren toplantının dün yayınlanan tutanaklarına göre, çok sayıda politika yapıcı ABD ticaret savaşının "etkilerini hafifletmek" ve merkez bankasının yıllık yüzde 2 hedefine ulaşamayan enflasyonu yükseltmek için faizlerin düşürülmesi gerektiğini belirtti. Ancak bütün yetkililer ikna olmadı.

Tutanklara göre "Bazı" politika yapıcılar faizlerin "mevcut seviyelerden indirilmesi için henüz güçlü bir gerekçe görmüyorlar ve ABD Başkan Donald Trump'ın istediği ve piyasaların neredeyse kesin olarak gördüğü para politikasını kabul etmeden önce daha fazla bilgi toplamak istediler.

Fed politika yapıcılar Haziran ayında yaptıkları toplantında politika faizini yüzde 2.25 ile yüzde 2.5 aralığında sabit tutmuş ancak faizleri değiştirmeden önce "sabırlı" olma taahhüdünden vazgeçmişti.

Dolar yönünü aşağı çevirdi

Dolar/TL'de Fed Başkanı Jerome Powell'ın daha büyük faiz indirimi beklentilerini canlandıran açıklamaları sonrası aşağı yönlü hareket sürüyor.

Dün güne 5.73 civarından başlayan dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TCMB'ye yönelik açıklamaları ardından 5.75'in üzerini görse de Fed'den gelen açıklamalarla birlikte yönünü aşağı çevirdi. Kur, yeniden 5.70'in altında. Analistler, dolar/TL'de 5.67-5.63 seviyelerinin destek, 5.77-5.83 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu belirtiyor.