ARGE 250


Fed, faizi 25 baz puan artırdı

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası, faizlerde beklendiği gibi artırıma gitti. Fed, ekonomik kriz döneminde verdiği düşük faiz taahhütünü politika metninden çıkardı.

ABD Merkez Bankası (Fed), beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan yükseltti ve 2007-2009 krizinden bu yana uyguladığı ekonomiye güçlü destek politikasında yeni bir döneme girildiğine işaret etti.

Merkez bankası dün gece açıkladığı para politikası kararına göre politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 1.75-2 aralığına yükseltti. Ekonomiyi desteklemek amacıyla faizleri
"bir süre" düşük tutma taahhütünü politika metninden çıkaran Fed, enflasyonun yüzde 2 olan hedefin üzerine yükselmesine göz yumacağının da sinyalini verdi.

Fed Başkanı Jerome Powell oy birliğiyle alınan kararın yayınlanmasından sonra düzenlenen basın toplantısında, "Ekonomi çok iyi durumda... İş arayanların çoğu istihdam buluyor. İşsizlik ve enflasyon düşük... Ekonomik büyüme görünümü olumlu" dedi.

Faizlerin aynı hızda artırılmaya devam edilmesinin ekonomik büyümeyi destekleyeceğini ifade eden Powell, ekonominin istihdam ve enflasyon temel hedeflerini yakalamalarını sağlayan ölçülü bir çerçeveye oturduğuna işaret etti. Bu çerçeve borçlanma maliyetlerindeki artışın ekonomik büyümeyi zedelemediği ve enflasyon yaratmadığı bir döneme girildiğinin de habercisi.

Dolar Endeksi, Fed'in beklentilere paralel şekilde faiz artırması ardından ilk tepkide 94'ü test etmesi ardından 93,45'e kadar geriledi.

FOMC'nin faiz artış kararını açıklamasının ardından 2 yıllık Hazine tahvilleri 3 haftanın zirvesine çıktı.