ARGE 250


Fed faizi düşürdü, Powell 'seri indirim yok' dedi

Turkishtime Dergi

ABD Merkez Bankası, beklendiği gibi faizi 25 baz puan düşürdü. Fed Başkanı Powell, 'uzun vadeli bir faiz indirim döngüsünün başlangıcında olmadıklarını' ifade etti.

ABD Merkez Bankası (Fed) 25 baz puan ile tahminlere paralel faiz indirim kararı alırken, seri faiz indirimlerine gerek duymadığının sinyalini verdi.

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz indirim kararına gerekçe olarak küresel ekonominin ivme kaybettiğine yönelik belirtileri ve ABD'nin dış ticaret ortaklarıyla yaşadığı gerilimi gösterirken, merkez bankasının düşük seyreden enflasyonu yükseltme istediğini vurguladı.

Fed ayrıca finansal kriz döneminde ekonomiyi desteklemek için satın aldığı varlıklardan oluşan 3.6 trilyon dolar tutarındaki devasa tahvil portföyünü küçültmeyi daha önce açıkladığı tarihten iki ay önce durduraracağını açıkladı. Fed böylece ekonomiye sadece faiz indirerek değil diğer politika araçlarıyla da destek vermiş olacak.

Powell faiz kararının ardından dün akşam düzenlediği basın toplantısında, "Şunu açıkça belirteyim, bu uzun süreli faiz indirimlerinin başlangıcı anlamına gelmiyor" dedi, ancak "Sadece tek bir faiz indirimi yapılacak demedim" ifadesini de kullandı.

Finans piyasalarında Fed'in politika faizini 25 baz puan indirerek %2'ye düşüreceği fiyatlanıyordu. Ancak pekçok işlemci merkez bankasından faiz indirimlerinin devam edebileceği beklentisini teyit edecek net açıklamalar bekliyordu.

Powell'ın konuştuğu basın toplantısı sırasında ABD borsaları geriledi. Faiz kararı sonrası 5.51 seviyesine gerileyen dolar/TL, Powell'ın açıklamaları sonrası 5.56-5.57 seviyelerine yükseldi.